Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Luleå Pingisförening D-grupp
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Luleå Pingisförening D-grupp.
D-grupp
Följ oss för uppdateringar
Hej Pingisvänner,
Vi närmar oss jul och ett nytt år.
Vi har under hösten genomfört nybörjarpingisträningar måndagar och jag tycker att många har tagit några kliv fram i sitt spel. Det är roligt. Vi har blandat träning och tränat på de fyra hörnstenarna: Fysik, teknik, taktik och också lite mentalitet)! Med fokus på att samtidigt ha lite roligt!
Sista träningen körde Roger lite "pris-tävling" och vi hade tänkt bjuda till en sista träning imorgon med föräldrar (med ännu mer priser och fika)...men Roger och jag har tagit beslutet att inte genomföra träningen alls. Nu tar vi julledigt!
Det är också lite synd att vi inte får vara ute och spela tävlingar och mäta oss mot de andra föreningarna och att vi inte heöller kommer genomföra vår egen turnering Luleåmästerskapet (för första gången på många många år)! - Tävlingsverksamheten har ju varit mycket begränsad. Jag hann själv göra ett inhopp i första div4-seriespelet men även detta är ju pausat tills vidare.
Vi har vad jag förstått klarat oss ganska bra i D-gruppen från allvarligare COVID-sjukdomar. Skönt!
Vill påminna om de regler "som vi i föreningen" använt under hösten och som fortsatt kommer att gälla:
1 Frisk = träna
2 Risk = stanna hemma
3 Sjuk = stanna hemma bli frisk
Utöver det:
Håll hygien, tvätta händer
Följ myndigheternas riktlinjer. ( håll avstånd/ träffa inte människor utanför snäv krets)
Träningsuppehåll
Just i stund är det lite "tolkningproblem eller otydligheter" kring träning och antal personer, öppettider i sporthallar mm. Vi tar det osäkra före det säkra!
Vi väljer att inte genomföra fler träningar i år utan pausar nu verksamheten!
Vi startar PRELIMINÄRT upp D-grupps träningarna igen (Givet att rekomendationer kan hållas och att vi kommer åt Pingishellen efter nyår) 4 januari. Håll koll på mail och laget.se!
Med detta vill vi, Roger och jag passa på att önska er alla Pingisvänner En riktigt god jul och Gott nytt år!
Tränare/Ledare
Jonny Halvarsson, 070-6647018
och
Roger Sundqvist
Inga kommande aktiviteter
Tack för i höst, ni gör det grymt bra! God jul!
RapporteraRapportera