Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ludvika HF P12/13 (U14)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ludvika HF P12/13 (U14).
P12/13 (U14)
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Inför nästa säsong så kommer grabbarna vara anmälda till en serie. Det innebär att på varje hemmamatch så måste vi ha funktionärer som sitter i sekretariatet. Detta kommer ni föräldrar få ställa upp på och turas om att vara. Det handlar inte om så många gånger per säsong. Oftast så kör man sammandrag med flera matcher samma dag. Det brukar vara två sånna per månad.
Vi behöver därför tillsätta en funktionärsansvarig som ser till att tillsätta funktionärer på matcherna. Den som har ansvaret behöver inte sitta själv.
Utbildning för föräldrarna är obligatorisk.
Vi behöver även tillsätta en aktivitetsansvarig som har hand om försäljning och andra aktiviteter som rör laget.
Från klubben så anordnas gödseldagen, Lhf-dagen, städa på stan, försäljning av newbody och bingolotter. All övrig försäljning och aktiviteter fixar lager själva.
Fördelningen på vinsten är 80/20 till laget, förutom på gödseldagen där allt går till föreningen.
Den som är aktivitetsansvarig behöver inte själv stå i kiosk under matcherna eller sälja något. Men får givetvis göra det om hen vill. Allt vi kan få in till laget är bara positivt.
Båda posterna sitter man på två år och har efter det fritt fram att säga upp sitt ansvarsområde. Dock med en god framförhållning så att vi kan tillsätta någon ny.
Dessa två poster ska tillsättas innan 1/4.
Hör av dig till mig på telefonnummer 0723202716 eller prata med mig på någon av träningarna.
Mvh
Sofia
| Träning | 2 jan, 18:30 |
| Kopparcupen | 3 jan |
| Träning | 5 jan, 17:30 |
| Träning | 6 jan, 19:00 |
| Träning | 9 jan, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera