Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ludvika HF P12/13 (U14)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ludvika HF P12/13 (U14).
P12/13 (U14)
Följ oss för uppdateringar
Under oktober är det några tillfällen då jag inte kan delta på söndagsträningarna p.g.a. match och tränarutbildning. Det gäller 9 oktober och 23 oktober, möjligheten att låna min tagg, få förslag på övningar och hålla träning finns om någon/några är intresserade.
Jag har gått in och startat upp laget, men jag har inte möjlighet att vara ordinarie tränare. Jag vill att ni vuxna knutna till laget tänker till om hur ni kan engagera er på olika vis.
LHF är en ideellförening som ni vet och vi är beroende av engagerade vuxna som kan ta ett steg in i våra lag som tränare och lagledare. Ett beslut från styrelsen säger att varje lag ska ha tre ledare/tränare registrerade, detta för att vi värnar om en trygg idrottsmiljö. Detta innebär inte att alla tre måste vara närvarande på varje aktivitet.
LHF erbjuder möjlighet att gå tränarutbildningar som LHF bekostar såklart, vi erbjuder en stöttning under uppstart i form av ett sorts mentorskap. Nu när grabbarna gått upp på stor plan så tillkommer ett ytterligare ansvar mot föreningen i form av att delta i försäljning och aktiviteter under säsongen som genererar pengar både till LHF samt lagkassa. Till det behövs minst en aktivitetsansvarig (superbra om man är två som delar på ansvaret), det är aktiviteter som försäljning Newbody, bingolotter till jul och nyår, gödseldag till våren, städa på stan från och med slutet av april till och med oktober. Aktivitetsansvariga är kontaktpersoner och deltar i en aktivitetsgrupp vid några tillfällen under säsongen.
Eftersom laget inte är anmält till serie så jobbar jag på att få till träningsmatcher och vi har även ett bidrag från föreningen att lägga på att åka på cup, det finns ett par olika som kan vara aktuella.
Söndag 16 oktober på träningstiden 16-17 i Högbergsskolan tar vi ett föräldramöte i ca 30 minuter, barnen får leka och vara i hallen under tiden, så tänk igenom vad just du kan engagera dig kring så hittar vi lösningar på mötet. Finns det frågor kontakta mig på emmagretas@hotmail.com eller telefon 076 204 21 50.
Hälsningar
Emma
| Träning | 2 jan, 18:30 |
| Kopparcupen | 3 jan |
| Träning | 5 jan, 17:30 |
| Träning | 6 jan, 19:00 |
| Träning | 9 jan, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera