Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Lockerud Mariestad Division 2 Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Lockerud Mariestad Division 2 Herr.
Division 2 Herr
Följ oss för uppdateringar
Efter en spelledig helg för herrarna är det dags igen att ge sig ut på vägarna. Denna gång är det Floda IBK som står som motståndare i lördagens bortamatch. Floda placerar sig just nu på 8:e plats i tabellen med 16 inspelade poäng, medans Lockerud just nu återfinns på 6:e plats med 18 inspelade poäng i den jämna div 1 tabellen.
Mötet i höstas mellan Lockerud - Floda blev en riktigt jämn batalj där slutresultatet skrevs till 4-4, det är alltså upplagt för en riktigt spännande drabbning på lördag i Nova Floda Sportcenter.
Tränaren Libäck om lördagens bortamatch mot Floda:
"Det ska bli kul att få ställas mot Floda återigen. Tidigare matcher har varit riktigt fysiska och känslofyllda, och jag tror att lördagens match kommer bli likadan med tanke på läget i tabellen för båda lagen. För vår egen del är det en match i taget som gäller, där fokus självklart är att få med sig så många poäng som möjligt ifrån varje match som nu återstår. Vi vet om att vi är riktigt svårslagna när vi hittar en hög nivå i vårt egna spel, och nu gäller det för oss att bli mer jämna i våra prestationer, med start på lördag mot Floda."
Matchen spelas 15:30 på lördag i Nova Floda Sportcenter. Håll koll på sociala medier under veckan för eventuell info om biljetter och webbsändning till matchen!
| Skara IBK Herr (borta) | 9 jan, 19:30 |
| IBK Vänersborg Herr A (borta) | 17 jan, 14:15 |
| Fröjereds IBF Herr (hemma) | 24 jan, 12:30 |
| Vara IBK H2 (borta) | 31 jan, 17:00 |
| Tranemo IBK HII (hemma) | 7 feb, 14:00 |
|
|
Tack för mig! |
| 17 dec | Stötta våra barn och ungdomar |
| 12 dec | Julklappsdags |
| 10 dec | CALLES CAFÉ är öppet |
| 24 nov | DUBBEL LÖRDAG! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera