Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lindome IBK Herr A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lindome IBK Herr A-lag .
Herr A-lag
Följ oss för uppdateringar
Drabbningarna ägde rum i hallarna vid Lundbystrand under Björnslaget.
Första matchen var mot div 1 laget FBC Sisjön under fredagskvällen. Det blev tyvärr en förlust med 4-1 i en match där vi försökte få det att stämma i försvaret. Några individuella misstag gjorde att Sisjön gled ifrån. En helt ok första match för säsongen med en riktig snygg straff av Oscar Larsson.
Lördagens första motstånd stod CL98 för. Ett lag vi inte visste något om. Denna match slutade 3-6 där vi inte alls kom upp i tempo i varken anfall eller försvar. Här gjorde vi lite för mycket missar i försvaret som vi kommer rätta till innan seriestart.
Men positivt att vi gör 3 mål.
Andr’e gjorde sin första match i mål för Lindome IBK och gjorde det bra.
Nu var det klart att vi inte kommer nå slutspel så det var att gå ut på plan en sista gång för att spela för hedern och komma därifrån med en bra känsla.
Älvstranden som ramlat ner i div 3 stod för motstånd.
En match som vi kontrollerar helt med mycket bollinnehav och många avslut. Tyvärr trögt att få in bollen.
Älvstranden lyckades ta ledningen i ett PP i början av andra perioden. Då höjde sig killarna ett snäpp och vi vände till 2-1 seger. Vi täppte till bra i försvaret och kunde nog slängt in 3-4 mål till.
Tyvärr var det alldeles för lite fotografering på denna cup så vi kan inte bjuda på några bilder
Nu ser vi fram emot en träningsmatch på måndag 10/9 hemma mot Sandö och borta mot Surte veckan därpå
| Träning | 1 jan, 18:00 |
| Träning | 5 jan, 19:30 |
| Träning | 8 jan, 18:00 |
| IBF Älvstranden H2 (borta) | 10 jan, 14:00 |
| Träning | 12 jan, 19:30 |
| 14 nov | VINTERLOTTERIET 2025 |
| 10 nov | KLUBBFESTEN 2025 |
| 8 nov | KLUBBFESTEN – LINDOME IBK |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera