Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lidköpings MCK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lidköpings MCK.
Lidköpings MCK
Följ oss för uppdateringar
Måndagen 23 mars kl. 18.00 har vi informationsmöte med Barn- och ungdomsgruppen inför kommande säsong.
Som ny medlem får du träffa tränare och andra förare samt höra mer om gruppen och upplägget på våra träningar. Som tidigare deltagare får du allmän info inför 2026.
I Barn- och ungdomsgruppen ligger fokus på teknik och kontroll. Målsättningarna med träningarna är att föraren ska få utveckla sin teknik för att i sin tur nå individuella mål gällande mer fart eller bättre körningsförmåga. Motocross är kul, tanken bakom träningarna är att det ska förbli så.
Barn- och ungdomsgruppen är en grupp med 2 indelningar. Barngruppen riktar sig till dig som har allt ifrån vissa till stora förkunskaper och kör 50 - 85cc. Här fokusera vi på säker körning och att successivt öka farten för att lägga en bra grund och ge möjlighet för utveckling.
| Fortsättnig (Guldhjälm) Träning | 12 maj, 17:00 |
| Styrelsemöte | 12 maj, 17:00 |
| Cross Träning | 13 maj, 17:00 |
| Enduro Träning | 13 maj, 17:00 |
| Cross Träning | 16 maj, 10:00 |
Vart hålls mötet?
RapporteraRapportera
Hej! Mötet kommer att hållas i lokal på motorstadion.
RapporteraRapportera
Hej, gäller detta även om man är anmäld till skoj på hoj?
RapporteraRapportera
Einar, detta möte gäller bara barn/ungdomsgrupperna som tränar på stora banan på måndagar.
RapporteraMvh Andreas
Rapportera