Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lekstorps IF P-10
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lekstorps IF P-10.
P-10
Följ oss för uppdateringar
Hej alla föräldrar till P10 Lekstorp!
Med tanke på Covid-19 kommer vi inte att samla till föräldramöte utan istället blir det ett ”föräldrarbrev” med viktig information inför hösten. Vi som skriver detta brev har nu varit tränare för killarna under våren och ser fram emot flera säsonger ihop med killarna! Vill du hänga på att vara tränare med oss är det bara att höra av sig. Det viktigaste är inte att du är grym på fotboll utan att du vill vara med och ta ansvar för att våra killar ska få en rolig fritidssysselsättning!
Höstens träningstider
Onsdagar 17.30-19.00
Söndagar 16.00-17.30
Dessa tider kommer gälla så länge det är matchspel, dvs till början av oktober. Vi kommer att återkomma hur det blir med träning i vinter. Vår inriktning är att fotbollen och innebandyn inte ska konkurrera med varandra och för dialog med innebandyn för att samsynka träningstider och matcher.
Den 5 september efter match är det planerat en ”After game” för killarna. Katha är ansvarig för att organisera detta men kommer behöva hjälp från fler föräldrar, allt från inköp till att städa. Ju fler som hjälps åt ju roligare och lättare blir det. Vi kommer försöka organisera fler aktiviteter av detta slag under hösten, under förutsättning att vi får föräldrar som kan hjälpa till. Detta för att killarna ska få lära känna varandra utanför planen och bygga en starkare lagkänsla.
Laget kommer precis som vanligt att sälja lottpaket inför jul. Större delen av vinsten från försäljning av lotter går till klubben. Vi tänker därför att vi som lag behöver göra någon form av försäljning till lagkassan. Kanske har du någon produkt du kan sponsra med eller fixa ett bra pris på som pojkarna kan sälja. Hör av dig till någon av oss tränare i så fall.
För att vi ska kunna planera träningar och matcher är det viktigt att ni som föräldrar svara på kallelsen om era barn kommer eller inte. Vi tränare planerar efter hur många barn som kommer. En träning som är planerad för 20 barn funkar inte så bra om 10 stycken kommer och vice versa. För att vi ska få bra, roliga och utvecklande träningar för alla är det därför viktigt att detta görs. Träningar går att avboka i appen fram till träningens start. Handlar det om förhinder vi match, kontakta ansvarig ledare.
Under hösten kommer vi vara 2 lag som spela match, cirka 20 barn per tillfällen. Träningsnärvaro är nödvändig för att få spela matcher. Vi kommer att kalla inför varje match vilka barn som är aktuella för spel. Aktuella datum för match ser ni i kalendern på Laget.se. Vet ni redan nu att era barn inte kan vara med en viss speldag, hör av er till oss.
Benskydd är obligatoriskt på såväl match och träning. Se gärna över att killarna har rätt storlek på benskydden. De barn som kommer utan benskydd from nästa vecka kommer inte att få vara med på de övningar som innefattar ”matchspel” då risken för skada är för stor. Tänk gärna på att skicka med en vattenflaska också, gärna namnade 😊
Tack för att ni respekterat att vårens matcher och träningar har varit publikfria. Enligt de direktiv vi fått av klubben gäller det även publikfritt under höstens matcher och träningar. Detta behöver vi gemensamt ta ansvar för att följa, då klubben annars riskerar vite. Vi har full förståelse för att ni vill komma och se hur killarna utvecklats men tyvärr är detta inte möjligt under rådande situation. Om direktiven ändras kommer vi meddela er omgående. Blir det aktuellt med publik på matcher önskar vi att ni föräldrar är på motsatt sida än vi i laget. Detta enligt rekommendationer från förbundet.
Vi som tränare vill gärna ha en dialog med er föräldrar, så har ni några frågor eller funderingar är det bara att kontakta oss. Och kom ihåg, vill du vara med som tränare är du mer än välkommen!
Daniel Molin
daniel.molin@baldacci.se 072-200 85 55
Daniel Carlsson
daniel.e.carlsson76@gmail.com 076-553 16 83
Niklas Fredlund
niklas.fredlund@gmail.com 073-746 40 53
Carolina Eriksson
carro.eriksson@live.se 070-598 35 32
Terese Ahlqvist
terese_ahlqvist@hotmail.com 072-307 31 53
Inga kommande aktiviteter
|
|
Kansliet tar jullov |
| 24 dec | God jul och gott nytt år! |
| 2 dec | Nu har vi jul i vårt hus |
| 14 nov | Biotime för F17 |
| 4 nov | Busskort upphittat |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera