Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Laxarby IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Laxarby IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
LIF tog en säker seger mot Dals Långeds IKs lag 2, och vann till slut med 7-1.
Tanken var att det skulle bli 11-mannamatch, så LIF hade 16st spelare tillgängliga men då DLIK också har möjlighet till 9-mannaspel och inte fick ihop tillräckligt med spelare, blev det 9-mannamatch.
LIF dominerade matchen stort, och tog tidigt en klar ledning med 4-0 redan efter 20min, efter ett äkta hat-trick av Kim, där DLIK reducerade i mitten av halvleken. I övrigt var det flera lägen av LIF som dock inte resulterade, och det fortsatte även i andra halvleken, då LIF hade några "öppna lägen" som missades. Till slut blev det dock utdelning på straff i 60:e min efter en frilägesutvisning av en DLIK-spelare, och ytterligare två mål tillkom efter detta.
Matchen spelades i störtregn, blåst och kallt väder, och alla på planen kämpade väl på den regntunga planen, där LIF hade en fördel med att ha tre avbytare mot DLIKs enda.
LIF visade stundtals prov på bra spel och försökte rulla bollen på de stora ytor som erbjöds, där Niklas på mitten och Jonas bakåt bar säkra kort. Ett plus måste också 4-målsskytten Kim ha!
Bra spelat grabbar!
Fakta:
1-0 7 Simon Sjöholm (-)
2-0 14 Kim Mäki (Simon S)
3-0 17 Kim Mäki (Jan E)
4-0 20 Kim Mäki (Niklas A)
4-1 26 DLIK
5-1 60 Jan Edgren (str)
6-1 63 Emanuel Martinsson (Kim M)
7-1 84 Kim Mäki (Jonas A)
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera