Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Landvetter Boule Club
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Landvetter Boule Club.
Landvetter Boule Club
Följ oss för uppdateringar
Först några rader från gårdagskvällens V65 single där Pelle spelade 1/8-match mot Göran Gustavsson från Lejonkulan. Det blev en komfortabel seger med 13-6. Sedan följde kvartsfinal och där var det Per Boija från NJB som var motståndare. Där blev det tyvärr förlust med 7-13 och alltså en delad plats 5 för Pelle.
Torsdag
Vi kom tidigt till Gavlerinksområdet och solen gassade inte ännu. Idag skulle det spelas trippel.
I V65 var det Pia, CG och undertecknad. Hur det gick? Inget vidare.
I öppen klass gick Elias, Alice och Fredrik vidare från poolspelet. I 1/32-matchen blev det dock respass mot grabbarna från Sitting Boule.
I damtrippeln spelade EKA, Moa och Annelie och de gick vidare från ett nästan 5 timmar långt poolspel (3 matcher). Efter 45 minuters välbehövlig vila och lunchpaus var det dags för match igen. I denna klass var det färre deltagare så de gick direkt till 1/16-match. Liksom i öppen klass ställdes de mot Sitting Boule.
LAN-tjejerna spelade bra och tog snabbt en klar ledning. Mot slutet såg det dock lite kritiskt ut men de redde ut problemen och vann slutligen med 13-8. De spelar nu 1/8-final i morgon bitti på banorna i centrala Gävle. Mer om fortsättningen för denna klass kommer i morgondagens reportage.
Titta på bilden nere tv. Jag har inte retuscherat bort Moas ansikt utan det blev en kul boulebild tycker jag.
| Hallen uthyrd | 2 jan, 11:00 |
| Girl Power | 11 jan |
| Girl Power | 11 jan, 09:30 |
| Hallen uthyrd | 27 jan, 13:00 |
| Hallen uthyrd | 27 jan, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera