Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Landskrona FDK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Landskrona FDK.
Landskrona FDK
Följ oss för uppdateringar
Under veckan som gick gav Folkhälsomyndigheten klartecken för enstaka matcher för barn och unga födda 2002 eller senare, vilket innebär att det redan nu kan bli aktuellt med matcher för många domare. Träningsschemat för vecka 18 är nu klart och vi uppmanar alla att utnyttja de tillfällen som nu ges för att spetsa formen inför säsongen!
Imorgon måndag, klockan 18.00, kör Jonas igång med veckans första pass. För de som ännu inte klarat löptestet för division 5 finns det möjlighet att springa ett officiellt test. Testet drar igång 18.00 och då förväntas alla vara uppvärmda och klara. Samling vid friidrottsbanorna vid Landskrona IP. De som inte klarat av testet har fått kallelse av Jonas, men för ni som vill bara vill få till ett bra träningspass är också välkomna!
Veckans andra träningar är på tisdag och torsdag och Kurt är ansvarig. Då är vi tillbaka på den vanliga platsen, nämligen i Karlslundsparken med samling 18.00.
Återigen, passa på att utnyttja träningarna ordentligt för att vara i form när säsongen drar igång!
Vad gäller under träningarna?
Skånes Fotbollförbunds, Svenska Fotbollförbundets och Folkhälsomyndighetens riktlinjer gäller utan undantag. Det är mycket viktigt att riktlinjerna för träning följs av alla deltagare.
För att personer födda 2001 eller tidigare ska kunna träna idrott eller ägna sig åt andra fritidsaktiviteter på ett smittsäkert sätt bör de:
• hålla avstånd till varandra,
• inte dela utrustning med varandra,
• när det är möjligt genomföra aktiviteten utomhus,
• undvika gemensamma omklädningsrum,
• resa till och från aktiviteten individuellt, och
• utföra aktiviteten i mindre grupper.
Vi är glada att vi nu får träna tillsammans, både för gemenskapen och för att vara fysiskt förberedda när säsongen drar igång. Hoppas vi ses framöver! Om inte, håll igång med träningen hemma och kör hårt!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera