Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Landala IF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Landala IF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Landala IF – Solängens BK (14/9–22)
Det var dags att sluta upp till årets stora event sett med Landalaögon. Årets Sponsor- & Publikmatch brukar ligga på säsongens sista hemmadrabbning men i år valde Styrelsen att tidigarelägga eventet eftersom man ville njuta av sommarens sista värme.
Grillen varm och ölen kall, lite mörka moln skulle inte få stoppa oss nu!
Landala IF: (4-3-3)
MV: Emil
HB: Farre
MB: Salenius
MB: Lundwall
VB: Rasmus
CM: Fhager
CM: Matte
CM: Yohannes
HY: Robin
ANF: Johannes J
VY: Max
AVB: Friman
AVB: Oscar
AVB: Per N
AVB: Josef
Med förväntningar och förhoppningar högt ställda så undrar man om vi verkligen vaknat när redan efter 45sek, Solängen kan vinna en frispark i drömläge och med en Pirloesc spark hänga upp den i första krysset. Emil, du tar mycket, men den tar nog få målvakter.
Det märks att ett energifyllt Solängen har toppkänning i serien, de är unga, snabba och kvicka i passningsspelet. En av många väl valda längre bollar över vår backlinje dimper ner perfekt till deras ytter som kan driva in och slå en enkel passning snett-inåt-bakåt. 2–0. Bara ett par minuter senare så kommer nästa anfall, denna gång landar bollen mellan våra linjer och deras anfallare kan, vackert, plocka ner bollen på bröstet och på halvvolley trycka in trean.
Det ser mörkt ut men nu så börjar vi komma igång, 30 minuters konstant tryck och då börjar vi istället hitta vårt spel och balans i matchplanen. Och trots att vi ligger under med tre mål i halvtid så känner vi ändå att vi inte är utspelade utan istället har en god chans att komma tillbaka i matchen.
Och visst är det så! Bara 5min i andra halvlek så kan Johannes (i sin debut) springa igenom och sätta reduceringen, välförtjänt för både honom själv och Landala. Vi kan hålla uppe trycket men blir lite för ivriga framåt i planen, lite samma känsla som mot Chalmers.
3–1 är en förbättring mot förra matchen mot detta gäng, men nöjda är vi ändå inte helt. All respekt till Solängen, de försvarar sig bra och tufft. Man förstår varför de ligger där de gör i år!
Tack till publiken som var på plats och stöttade, tack ännu en gång till våra sponsorer för året som hjälper oss driva föreningen framåt!
Vid pennan
Jacob Salenius
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera