Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Landala IF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Landala IF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Så var det äntligen dags för seriepremiär tillika derby! Vi gästade Göteborgs Studenters IF på hemmaplanen Guldheden Södra. Studenterna är tippade i toppen och har som målsättning att gå upp, tillika ett lag vi har haft mycket svårt mot senaste säsongerna. Känslan inför avspark var bra; laddningen fanns där och spelidéen satt.
Följande elva mönstrades
Andreas
Fabian Per Tom Farre
Max Niclas Matte Stolpe
OP David K
Pablo, Hugo, Aidan, Sebastian, Viktor
Studenterna satte direkt hög press och tillät oss inte att spela oss upp, och i motvinden var det svårt att sätta bollar bakom deras backlinje. Trots upprepade uppmaningar om att vara på tårna från start föll vi i vår vanliga fälla där vi i matchens första kvart inte riktigt vaknat. Redan i minut 4 får Studenternas duktiga anfallare vända upp i ytan mellan mittfällt och försvar för att lossa ett ordenligt skott. Andreas orkar styra den i underkanten av ribban men bollen får en ordenlig skruv så det vill sig inte bättre än att bollen studsar ner i backen och in i mål. Vi försöker kämpa oss in i matchen men har det svårt. I 12:e minuten får Studenderna i frispark till vänster ett par meter in på vår planhalva. Ett bra frispark, samt det faktum att vi slarvat i vår markering, ger studenterna ett 2-mot-1 övertag i bortre delen av straffområdet och 0-2 är ett faktum.
Vi börjar så sakteliga kämpa oss tillbaka in i matchen men får inte till det framåt. En missat friläge, ett bortdömt mål pga offside och ett ökat bollinnehav. Dessvärre är det inte vi som gör nästa mål utan i mitten av första kan Studenteras långe anfallare helt omarkerat plocka ner ett inlägg i straffområdet. På returen är det 0-3.
Första halvlek bjuder inte på mycket mer.
I andra sätter vi presspelet, vinner mer dueller men får inte någon längd på anfallen. Matchen slutar 3-0 till GSIF
| Fröjdens FK (hemma) | 27 maj, 19:45 |
| Träning | 28 maj, 20:00 |
| Träning | 1 jun, 20:00 |
| Askims IK (borta) | 5 jun, 19:15 |
| Träning | 8 jun, 20:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera