Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lagans AIK Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lagans AIK Damer.
Damer
Följ oss för uppdateringar
Laget inledde Bendt Cup i Halmstad med att försöka försvara sin tidigare titel. I den första gruppspelsmatchen mötte laget HGH och fick en bra start genom att vinna med 3–1. Den andra matchen, som kom att kallas ”gruppfinalen”, spelades mot Centern. Det blev en jämn och fysiskt tuff match där laget efter hård kamp lyckades säkra en 1–0-seger. I den tredje och sista gruppspelsmatchen stod HEF/Valbo för motståndet. Även denna match slutade med vinst, 2–1, vilket innebar att laget vann hela gruppen och gick vidare till semifinal.
I semifinalen väntade IFK Fjärås. Matchen blev dramatisk och slutade 2–2 efter full tid, vilket skapade stor spänning bland publiken. Avgörandet fick ske på straffar, där varje lag först slog tre var. Samtliga sex straffar sattes, vilket ledde till att lagen fick fortsätta slå en och en. Fjärås satte sin straff, och deras målvakt gjorde sedan en spektakulär räddning—liggande horisontellt i luften fick hon en tå på bollen och hindrade den från att gå in. Detta gjorde att laget missade finalplatsen och i stället fick spela match om tredje pris.
Bronsmatchen spelades direkt efter den känslomässiga urladdningen i semifinalen, och både kroppar och huvuden var trötta. Trots detta lyckades laget mobilisera sista kraften och vinna med 1–0 mot Tofta GIF. Målvakten Ina stod för en imponerande insats och bidrog starkt till att tredjeplatsen säkrades.
Inför cupen hade laget valt att ta med tolv spelare, vilket egentligen är fler än vanligt, men syftet var att stärka gemenskapen i truppen. Flera nyförvärv deltog: Lina Gasslander, Josefine Da Silva samt målvakten Ina Madsen. Dessutom medverkade Josefine Stendahl, som laget hoppas kunna presentera officiellt inom kort. Under cupdagen stod många olika spelare för målen, men den som gjorde flest var Elin Ritsinger.
Tränarna uttrycker stor stolthet över spelarnas insats, inställning och humör genom hela turneringen. De tackar även den trogna supporterskaran som kommit för att heja. Cupen blev en fin och positiv avslutning på 2025. Laget tar snart julledigt, men laddar om inför kommande matcher och cuper: futsalpremiären den 10 januari 2026 i Åbyhallen, cupspel i Gnosjö den 24 januari och futsal i Växjö den 31 januari.
// Stefan & John
| IFK Kalmar (hemma) | 17 maj, 16:00 |
| Berga Brostafett | 18 maj, 17:00 |
| Träning | 19 maj, 17:30 |
| Träning | 21 maj, 17:30 |
| Lunds SK (borta) | 23 maj, 12:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera