Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lidingö SK Handboll F2010 (F15-16)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lidingö SK Handboll F2010 (F15-16).
F2010 (F15-16)
Följ oss för uppdateringar
Vilken matchdag!
Söndag och seriespel i Skanstullshallen.
Motståndet stod IK Bolton 2 och Vallentuna HK för.
Temat för dagen kom att visa sig vara ”Vi Ger Aldrig Upp!”
Vi hade 12 taggade tjejer i truppen och på läktaren fick vi kanonbra stöd av Flickor 2011 som också spelade i hallen denna dag. Grymt!
Första match mot IK Bolton.
Vi öppnar trevande och lite sömnigt där motståndarna tar initiativet fram till utbildningstimeout, där vi har ett underläge med 1-3. Tjejerna taggar till och efter timeout vågar vi gå på avslut mer och bit för bit jobbar vi oss ikapp. 6-6 är ställningen i halvtid.
Andra halvlek går tjejerna ut och visar att vi verkligen vaknat till, vi spelar ut hela registret och halvleken vinner tjejerna med 10-3. Slutresultatet vinst 16-9!
Vallentuna HK stod därefter på tur.
Ett motstånd som skulle bli tufft, inför omgången topp 2 i serien och efter denna helg serieledare.
Även i denna match tar det lite tid innan vi vaknar till och kommer in i spelet. Vallentuna lyckas dominera första 9 min och rycker ifrån till 0-5. I den nionde minuten lyckas vi sätta vårt första mål i matchen och försvarsspelet lyfter. Spelet väger därefter fram och tillbaka under ca 5 min utan mål fram till att vi tilldöms en straff som vi sätter strax innan halvtid!
I halvtid har vi underläge 2-6 men vi har kommit igång..
I andra halvlek gör tjejerna en enorm kämpainsats! Temat för dagen som sagt ”Vi Ger Aldrig Upp!”
Matchen präglas av tufft men juste spel, båda lagen spelar mycket bra försvarsspel vilket resulterar i många frikast och få mål.
Vi lyckas pressa Vallentuna rejält och andra halvlek vinner vi med 6-3!
Slutresultat uddamålsförlust 8-9 mot Vallentuna men tjejerna ska vara enormt stolta, vi får serieledarna att verkligen bli stressade och vi är sååå nära att hinna ikapp!
Sammantaget är det med stolthet som Lottie och jag som coacher på bänken idag, konstaterar att våra tjejer verkligen utvecklas. De spelar verkligen för varandra, peppar och ger high-five.
Offensivt 3-3 försvar där vi kommunicerar bra och hjälper varandra i ett tufft men juste grovarbete.
Framåt visar vi alltmer att vi vågar och vi fick se en del riktigt bra genombrott under matcherna.
Ladda batterierna och ha en riktigt trevlig 1:a Advent!
| Rimbo HK Roslagen (hemma) | 11 jan, 16:15 |
| Årsta AIK HF (borta) | 23 jan, 19:15 |
| Westermalms IF HK (hemma) | 1 feb, 10:00 |
| Åkersberga HK (borta) | 7 feb, 11:20 |
| Skuru IK (borta) | 15 mar, 15:00 |
Bästa laget! Alla vi ledare är grymt stolta över alla tjejer i truppen😊 De senaste veckornas träningar har varit grymma med stor uppslutning. Det ger resultat 💪
RapporteraRapportera
Vilken insats! Bra jobbat av både spelare och tränare! Heja bästa laget 👏
RapporteraRapportera