Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lohärads IF P-99
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lohärads IF P-99.
P-99
Följ oss för uppdateringar
Brommapojkarna hade idag bjudit in det bästa av dom breddlagen som finns runt Stockholm. Vi spelade våran första match mot ett Bollstanäs som hade tagit ut ett nivå anpassat lag som dom själva sa. Det visade sig vara ett lag med en tät defensiv som vi hade svårt att tränga igenom. Resultat 0-0.
Nästa motståndare var Bp99:6 som vunnit sin första match med 6-1.
Vi gör en kanon match och matchen är jämn och vi har bud på kvittering vid deras 3-2 ledning men Bp hade en 99:a som var 1,80 som gjorde skillnaden mellan lagen. Han trampade lekande lätt förbi och satte några enkla mål för dom, kändes nästan som han var 75% av deras lag. Bp försäkrade dock att han var 99:a.
Torsk trots bra spel med 4-2. Sen var det den sista gruppspelsmatchen mot Bele Barkaby= Vinna eller försvinna. Vi märker dock ganska snart att vi är överlägsna detta motstånd och det gick så lätt så killarna börjar ploja och larva sig så en tillsägelse om skärpning gör att det blir en enkel 5-2 seger.
Nu var vi klara för KVARTSFINAL och motståndet var Värmdö ett lag som imponerat enormt med fin fotboll. Denna match spelar vi dock på toppen av vår förmåga och pulveriserar detta duktiga motstånd med 4-0.
I semifinal väntade Stuvsta ytterligare ett otroligt duktigt lag som vi sett spelat sån fotboll så att vi hade nog lite respekt för dom. Första halvlek blir en katastrof:
vi får inte igång något eget spel alls och Stuvsta leker med oss eftersom markeringen är obefintlig. I halvtids pausen så var det inte direkt beröm som delades ut och det gav effekt= Jocke Österlind dagens bäste spelare trampar rakt igenom på den röda mattan som motståndarna erbjöd och sen kom lagmaskinen LIF99 igång! Så det blev seger med 3-1.
LOHÄRAD P99 I FINAL I BROMMAPOJKARNAS CUP!
Nu väntade BP99:6 igen! Febril tankeverksamhet började för att komma på hur vi skulle få stopp på Bp:s otroligt duktige kille som vi lite skämtsamt (utan att mena något illa) börjat kalla för Älgen. Medecinen skulle vara att sätta SM guld medaljören i brottning (Timmy Sköld) att punkt markera honom. Timmy gör ett kanon match, vi skapar fler chanser än Bp och det är så nära att vi vinner denna match men Bp gör i slutet mål på en snabb kontring och vild glädje utbryter hos dom vid slusignalen och jag tror dom kände att detta kunde dom med lite mindre flyt kunnat förlorat. Vi faller med flaggan i topp och fast jag vet att man inte ska svära så måste jag skriva (förlåt): GRABBAR FAN VAD NI ÄR BRA & VI ÄR SÅ OTROLIGT STOLTA ATT LILLA LOHÄRAD BLIR INBJUDNA AV STORA BP OCH NÄSTAN TAR HEM HELA SKITEN. TACK FÖR IDAG!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera