Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Linderöds IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Linderöds IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Då kickstartar vi loss vår exklusiva intervju serie. I dagens intervju får vi bekanta oss med ingen mindre än Joakim Fondell
Håll till godo
Namn: Joakim Fondell
Ålder: 40 år
Familj: Frugan Sofie, barnen Sture 7 år, Signe 5 år, Evie 2 år
Födelseort: Linderöd
Bor just nu i: Linderöd
Arbete: Bolist, Linderöds Träindustri AB
Motto som jag lever efter: Lev i nuet
Moderklubb: Linderöds IF
Tidigare klubbar: Tollarps IF, en kort sejour i unga år, annars Linderöd trogen
Största personliga fotbollsminne: När vi mot alla odds slog Stattena hemma i kvalet till division 5. Det är något speciellt att vinna ett kval, särskilt när man tar ett steg upp i divisionerna!
Bästa spelaren jag spelat med: Peter Andersson
Bästa spelaren jag har mött: Jens Andersson
Styrka: Läsa spelet
Svaghet: Många saker….
För mig som är helt ny i föreningen hur skulle du beskriva er filosofi här i Linderöd?
Att ha roligt! Sen vill man självklart vinna varje match man spelar. Att ha en god stämning i och runt laget tycker jag är vår största styrka i Linderöd. Det har vi alltid haft!
Ni har fått in en ny tränare Mikael Ekdahl som tillsammans med Magnus Engelsson ska få spelarna till att nå nya framgångar. Vad är dina tankar kring den nya tränaren inför kommande säsong?
Kanske inte många som vet, men jag har jobbat ihop med Micke på Kronfågel för längesedan. Så jag har lite koll på honom :) Han har själv varit en duktig fotbollspelare och kan mycket om fotboll. Så vi hoppas han kan föra det vidare till spelarna och laget.
Du beskriver dig själv lite som en alltiallo i föreningen som jag har förstått det och kanske skulle du vilja ge oss en liten inblick i vad dina uppdrag är i klubben?
Vi alla som är inblandade i föreningen försöker hjälpas åt så mycket vi kan! Jag är vicekassör i styrelsen. Sedan har jag hand om övergångar i fogis, spelarlegitimationer och lite sådant. Som sagt så hjälps vi åt med det mesta.
Vad är dina förhoppningar inför denna säsongen?
Att kunna följa laget så mycket som möjligt. Förhoppningsvis se bra fotboll med många vinster och mål! :)
| Upptaktsmöte 2026 | 10 jan, 12:00 |
| Träning | 12 jan, 19:00 |
| Träning | 14 jan, 19:45 |
| Träning | 19 jan, 19:00 |
| Träning | 21 jan, 19:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera