Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lycksele IF Fotboll A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lycksele IF Fotboll A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Fotboll, fotboll, lite mera fotboll och sen avslutar vi söndagskvällen med DM-fotboll borta mot serieledande Rönnskärs Div 4 lag. Inte en optimal uppladdning för en bortamatch, efter att ha spenderat hela helgen på Lapland Soccer Cup, där våra spelare tillsammans med spelare från herrjun dömt ca 210 matcher i stekande hetta. Undertecknad har både krampkänning och är röd som ett stopplyse:)
Men vi såg ändå fram emot bortamatchen som skulle gå av stapeln kl 19.00 på guldvallen i skellefteåhamn.
Till råga på allt så fick vi bara ca 20 minuters uppvärmning då vi kom iväg från cupen lite sent.
Starten från tvärränderna var mycket bra ikväll där spelet satt mycket bra från början. Blev faktiskt lite förvånad att vi såg piggare ut en Rönnskär till en början. Redan i matchminut 5 sågar vi oss igenom Rönnskärs försvar, där Albin kommer till ett bra läge och får iväg ett bra skott som Rönnskärs målvakt räddar ut till en resultatlös hörna. Vi är påkopplade och gör det mesta rätt när det gäller spelet. I minut 11 får vi en hörna som leder fram till ett bra skott som tyvärr går just utanför stolpen.
Vi fortsätter att trycka på och tillslut stressar vi fram ett inkast från Aziz där Sadam lurar två försvarare och placerar in 0-1 i den 14:e minuten. Tiden går fort när man har roligt heter det ju och så kändes första halvlek. Kan inte minnas att Rönnskär ens hade en farlig chans under första halvlek, kan tänkas att de hade nåt långskott som Belal inte behövde göra nåt på, då det gick ganska långt utanför. Tyvärr så tappade vi taktpinnen efter ca 30 min och började att slarva med både mottagningar och uppspel. Nåja vi ledde med 1-0 till halvtidsvisslan och det var vi hyggligt nöjda med, trots att nåt läge till kunde/borde resulterat. Första 5 min av den andra halvleken var ganska bra från vår sida men vi började mer och mer och ta svåra/krångliga beslut som dessutom inte var snabba nog för att oroa Rönnskär nämnvärt. Trots detta så lyckas vi skapa en farlig möjlighet i minut 51 efter en snabb omställning som ger Albin ett bra läge men deras back lyckas få ett ben i vägen vid avslutet och den chansen blev till en hörna, som blev resultatslös. Efter ett sällsynt bra uppspel så kom vi till ett bra skott som gav ett öppet mål på returen från målvakten som Anwar bara skulle sätta men det blev extra svårt då målvakten höll i hans ben och det blev såklart straff istället. Aziz som satt flera straffar denna säsong provade dessvärre en ny taktik att gå på kraft och sköt inte bara över utan över skyddsnätet som är bakom målet. Jag frågar mig om inte den bollen nu har hamnat som en orbit runt jorden:). Detta skedde i minut 66 och hade ju förmodligen gett oss ännu större utrymme och lite lugn och ro.
Spelet är inte bra från nån sida just nu utan det är mycket spel fram och tillbaka. I minut 81 får vi faktiskt 2 chanser att trycka dit bolluslingen men det ville sig inte riktigt. Sen i slutet så kliver vår målvakt Belal fram och får spela huvudrollen efter 2 mindre genomtänkta passningar i försvarslinjen som ställer en Rönnskärsspelare helt fri med honom. Belal är snabbt ute och ger denne inte stor vinkel att passera honom utan istället gör han en benparad som räddar vinsten åt LIF. Detta var i minut 87 och var deras hetaste målchans under hela matchen. Matchen slutar 0-1 och LIF seglar mot en semifinal på tannen mot UFC´s akademilag som spelar i div 2.
Go´natt
// Materialar´n
| Burträsk IK (borta) | 10 maj, 14:00 |
| Ersboda SK 2 (borta) | 12 maj, 19:00 |
| Träning | 12 maj, 20:30 |
| Träning | 13 maj, 16:30 |
| Träning | 14 maj, 20:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera