Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsbacka IF Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsbacka IF Herr A.
Herr A
Följ oss för uppdateringar
Det hade väl varit hallon med en "vältränad" Ambratt i laget som redan på träningen kunde köra över några gubbar i rent utbildnings syfte. Nu hörde jag att du Ambratt i stort sett blivet president i klubben ihop med Uffe E o Robban i herrsektionen, DET är en dröm som går i uppfyllelse att få höra sådana saker. GRATTIS KIF HERR:
Rapportera
Helt rätt, Kalle. Ni i Kungsbacka får inte somna in nu och köpa Hallands FF:s dribblande att smyga in Alet på Varb GIF:s ev plats. Det är ni som har lyckats i kvalet. Alets kval GÄLLER INTE.
Rapportera
Det kan nog bli ännu knepigare: Tölö slipper kvala och det innbär att kanske Ginsten egentligen skulle ha en kvalplats vem vet?
Rapportera
men eftersom varberg går i konkurs blir det samma sak som att tölö automatiskt får den platsen. det innebär att matchen mot tölö isf inte räknas och alet leder kvalet. jag har inte den blekaste egentligen men det låter ganska rimligt eller?
Rapportera
Om Varberg skulle gå i konkurs blir en plats ledig i div 4 elit. Jag tycker inte det är självklart att Alet skall ha den platsen. De har ramlat ur serien och det kval som gäller är det som Tölö vann, Kungsbacka tvåa och HÅFF trea. Tölö har redan platsen klar i elitfyran, Kungsbacka är tvåa och jag tycker de skall ha Varbergs plats. Nu påstås det att Alet vunnit kvalet, men det är ett kval som inte gäller på grund av att både Varbergs GIF och Snöstorp/Nyhem ramlade ur trean.
Du..Kent...har du inget intressant o skriva så skriv inte...Förbundet går igenom alla licenser efter säsongens slut.
Rapportera
Kungsbacka IF körde ett fult trick, lusläste namnen/spelarlicenserna och försökte sno åt sig poängen genom att anklaga Alet för att ha använt otillåtna spelare.
Tji fick dom. Carl-Otto Pålsson har visserligen bytt efternamn (till Frohm), men det är faktiskt tillåtet att ta sin hustrus namn.
Sånt där borde inte minst ledningen i KIF känna till. Föreningen tog sitt nya namn så sent som för två år sedan när Hanhals och KBI blev ett par.
”Shame on you!”, hade dom kommenterat saken i staterna.
vad har hänt??
Rapportera