Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsbacka GFS
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsbacka GFS.
Kungsbacka GFS
Följ oss för uppdateringar
I Kungsbacka Tidning i dag kan man läsa om fotbollsstatusen i Kungsbacka. På herrsidan är Kungsbacka Sveriges sämsta kommun vad det gäller fotboll. Trots 7000 medlemmar, 34st elva mannaplaner, 7 1/2 st konstgräsplan och 19 miljoner i omsättning, spelas det bara motionsfotboll i Kungsbacka. Man kan vända på det och säga:
-Det måste vara en näst intill omöjlig uppgift att lyckas med?.
Vad som däremot inte skribenten har fått med sig är damfotbollens utveckling. Den är lavinartad! Det pratas i hela Sverige just nu om Kungsbackas utveckling på tjejsidan. Ändå är den inte så känd i Kungsbacka?.
U17 laget (som för övrigt spelar på söndag - Tingbergsvallen), är bland de bästa lagen i Sverige och spelar dessutom en bländande bra fotboll.
Tjejerna som bidragit att ta Kungsbacka dit (Tölö Dam), spelade en jämn match mot Allsvenska Linköping FC i svenska cupen i går, med ett bra resultat.
Viktigast då var ändå att läktarna var fulla av unga tjejer från olika klubbar i Kommunen, som kom för att se "Kungsbackafotboll"
Tjejerna i Kungsbacka har bestämt sig sedan länge. Receptet är enkelt. Se till att alla är vinnare på att samarbeta och se alla möjligheter.
Nu spelar landslagsspelare som är från Kungsbacka, i Kungsbacka för Kungsbacka!!!
Tjejerna kan på nära håll få förebilder som varje dag visar vad som krävs, i kvalité och träning. Nya lag bildas genom samarbete, för att behålla spelare aktiva inom fotbollen.
Köp KGFS biljetten, gå på fotboll och visa att Kungsbacka börjat resan!
Foto: Anders Örtengren
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera