Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kumla Skidförening Alpint U12-U16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kumla Skidförening Alpint U12-U16.
Alpint U12-U16
Följ oss för uppdateringar
Hej alla skidåkare.
1:a december börjar vintern officiellt enligt min dotter. :)
Men tyvärr lyser snön och kylan med sin frånvaro på närkeslätten för stunden.
Vi har förberett anläggning så gått det går och har provkört snösystemet i ungefär 40h timmar under den första kylan som kom till oss för ett par veckor sedan.
Vi kommer som tidigare år att bedriva slaomträning i Kvarntorp och träna på måndagar och torsdagar 18:00 - 19:00 för de yngre och förlänga till 20:00 för de äldre ungdomarna.
Vi kan tyvärr inte komma med något datum när vi kan köra igång men uppskattningsvis skulle vi behöva ungefär 1 vecka med -5 eller kallare för att få ihop tillräckligt med snö.
Vi hoppas att så många som möjligt vill fortsätta att vara med oss och träna och att vi ska bli många fler.
Skulle det vara att ni önskar att bli borttagna från gruppen, skicka gärna ett mail till kumlaskidforeningalpint@gmail.com.
Vi kommer vara några som åker till Sälen "lucia helgen" och köra lite träning, som det ser ut just nu kommer det troligtvis bli Ulla-backen i Lindvallen.
Underteckna kommer vara där fredag och lördag men Emil Ring och Gustaf Kask kommer vara där även under söndagen.
Finns det intresse att delta där skicka gärna ett mail till kumlaskidforeningalpint@gmail.com.
Nu håller vi tummarna för kyla i närke så att vi kommer igång med snöläggning och dra igång säsongen hemma!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera