Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kumla HF F 2012-2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kumla HF F 2012-2013.
F 2012-2013
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Här kommer lite info vad som är på gång under hösten.
Säsong 2025/2026
Kommande säsong kommer vi spela i F12 serie dvs vi går nu från barnhandboll till yngre undom. Detta innebär också att från och med nu blir det resultaträkning och serietabell. Vi förstår att för vissa kan detta innebära en extra stress och nervositet. Vi kommer prata om detta ofta och jag är säker på att bygger vi en bra lagsammanhållning klarar vi detta utmärkt. Vi har redan känt på detta när vi spelade Libo Cup och Järnvägen Cup där vi också bevisade att vi kunde stå upp mot äldre lag och göra en bra insats.
Vilka cuper vi önskar delta på får vi diskutera tillsammans.
Ledare
Som ni tidigare hört kommer Ida börja plugga i höst och känner att hon inte har samma tid att lägga på handbollen. Jag ( Mattias, Majkens pappa) kommer ta över huvudansvaret för träningarna tillsammans med Victor (Ebbas pappa) som assisterar. Lovisa kommer fortsatt vara lagledare och sköta det administrativa samt hjälpa till på träningar.
Träningarna
Vad vi vet nu kommer det fortsatt vara träningar på tisdagar och torsdagar. Vilka tider återkommer vi med. Något jag har lärt mig med de äldre killarna och hur vi lyckats bygga sammanhållning i gruppen är att vi för några år sedan införde ”duschtid” efter alla träningar och alla matcher. Vi kommer givetvis inte tvinga någon att duscha som inte vill men vi önskar införa 15 minuter obligatoriskt ”häng” i omklädningsrummet efter träningarna, helt mobilfritt och utan ledare såklart. Vi behöver också fortsatt bygga på kondition och styrka så det kommer vi göra innan vår halltid. Exempel på ett vanligt träningsupplägg skulle se ut så här:
Samling 5min
Kondition/Styrka 25min
Halltid 60min
Samling 5min
”Duschtid/Häng” 15min
Individuell utveckling
Det är viktigt att varje spelare känner att de har möjlighet till individuell utveckling och har något mål med sin träning. Vi kommer inte låsa någon spelare till en specifik spelposition men vi ledare har en ganska klar bild var vi vill ha enskild spelare. Många träningsövningar är inte positionsberoende men när vi har uppställt spel kommer vissa spelare oftare hamna på en och samma position. Vi kommer också i större utsträckning nästa år träna på specifika positioner som vi sedan förhoppningsvis kan sätt ihop till ett lagspel.
Som vanligt är era åsikter viktiga så prata gärna med oss ledare vad ni tycker och tänker.
Jag önskar er alla en skön sommar så ses vi i höst.
Med vänliga hälsningar
Mattias, Lovisa och Victor
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera