Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om KUMLA BEEZ U9
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från KUMLA BEEZ U9.
U9
Följ oss för uppdateringar
Hej allihopa!
Snart är vi igång med regelbundna träningar igen vilket känns kul.
Det är viktigt att notera att alla klubbens träningar/ matcher kommer att ske på Skogstorpsskolan i deras gymnasticsal denna säsongen.
Coach Sara har lämnat sitt uppdrag eftersom hennes barn fick andra intressen. Vi vill tackar henne enormt för hennes engagemang i klubben och hoppas att hon hittar till oss i framtiden igen.
Jag (Ben) kommer att ta över hennes roll som Coach inom Easy Basket tillsammans med Jakub.
Det känns lämpligt att dela upp gruppen i två delar under vissa moment. Det finns en bred spektrum av åldrar och kompetenser som gör det enklast på detta vis.
Grupperna kommer att heta "Spelklar gruppen" och "Utvecklingsgruppen". Barna är inte bundna till en viss grupp och kan flyttas från Utv gruppen till Spelklar när de är redo för det.
Många barn och deras föräldrar har visat intresse för att möta andra lag och den möjligheten kommer att introduceras redan nu till hösten i form av vänskapsmatcher för de inom Spelklar gruppen.
Kontakta mig gärna med oklarheter.
Vi ses snart på ytan i Skogstorp. Samma portkod som tidigare dvs 1966.
Mvh
Kumla BBK
Ben Simmons
0736172161
Hej! Kommer det att vara träning på fler dagar i veckan?
RapporteraRapportera
Tisdagar och torsdagar 😃
RapporteraRapportera
Hej! Kul att de drar igång igen, vilka dagar och tider kommer easy basket att vara? // Petra
RapporteraRapportera
Hej Petra! Träningarna kommer att vara på Tisdagar 16:45-17:45 och Torsdagar 16:30-17:30 😃
RapporteraRapportera
Hej Ben
RapporteraDet är mycket bättre om man börjar från klockan 17:00
För att hinna
Kan du kolla mer tider??
MVH George
Rapportera