Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kulltorps GoIF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kulltorps GoIF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blev till slut en skön poäng i bortamötet mot Guddarp. Vi var förberedda på en tuff match mot ett typiskt "hemmalag".
Första halvlek inleddes i ganska högt tempo och lagen höll jämna steg.
Redan i 8e minuten gör Martin P 1-0 för oss efter bra jobb av Martin o Jeppe i deras straffområde.
Tyvärr lyckas Guddarp ganska snabbt kvittera efter en stark insats av deras bäste spelare Bylander. Lite senare fälls samme Bylander och Guddarp tar ledningen på straff. I slutet av första gör Guddarp tunga 3-1 när vi tappar en mittfältare som rinner igenom.
I andra halvlek kommer vi ut bättre och ser stabilare ut. Vi har bollen inom laget i längre sekvenser och i 64e minuten reducerar vi efter ett självmål.
Vi jobbar på och Guddarp har svårt att skapa så mycket på oss. Kalle o Jocke ser riktigt fräscha ut i mittlåset sista 20. Så med ca 2 minuter kvar kommer den härliga kvitteringen. Rickard kommer in från högerkanten och sätter 3-3 vid första stolpen. Vi fixar en poäng genom härlig inställning, bra fys och stabilt försvar i andra. En eloge till hela gänget o till vår publik som trotsade den långa skogsresan o kom o hejade. Härligt att ha tillbaka Nicklas V med inställning o bra spel. Vi välkomnar med glädje också Tobbe tillbaka.
Nu tränar vi på och laddar för Hestra hemma på måndag.
Målen: Martin P, Rickard V, självmål
| IFK S-RIF (hemma) | 19 sep, 16:00 |
| Träning | 21 sep, 17:30 |
| Träning | 23 sep, 17:30 |
| Månsarps IF (hemma) | 26 sep, 16:00 |
| Träning | 28 sep, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera