Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kulltorps GoIF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kulltorps GoIF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blev till slut en klart godkänd tredjeplats i Pool nr.4 när KGoIF på fredagkvällen spelat klart STT-Cupen i Nittorp.
Tyvärr så var det endast poolsegraren som kvalificerade sig för semifinalpoolerna på lördag och i KGoIF:s pool så blev det Limmared efter att ha vunnit alla sina fyra matcher.
Kulltorp började turneringen med en 1-0 seger mot Skeppshult där Daniel blev ende målskytt efter en fin framspelning av Philip Sandolf.
Spelet gav en hel del att önska men segern var lika mycket värd för det.
Till den andra matchen så höjde man kvaliteten en nivå och kunde besegra Månstad med 2-0.
Båda målen gjordes av Daniel. Det första efter en framspelning av Macke som gav brorsan öppet mål. Det andra på en volley strax innanför straffområdet.
I tredje matchen så blev Limmared lite för tuffa.
Det började slarvas betydligt mer bakåt när Limmared satte press och det gav dem en 1-0-ledning. Macke kvitterade sedan vackert på en frispark innan Limmared återtog ledningen efter att William suttit på botbänken ett par minuter efter en varning för hands.
Kulltorp låg på för en kvittering mot slutet men saknade skärpan.
I sista matchen så fick man möta ett bollhållande Dalstorp som var skickliga individuellt såväl som taktiskt.
Det mesta av spelet förlades på KGoIF:s planhalva där det osade katt runt Nicke i målet vid ett par, tre tillfällen, men det skulle sluta mållöst.
KGoIF gör därmed en av de bästa insatserna någonsin i denna cup och man kan defenitivt lämna Nittorp med hedern i behåll.
Målskyttar: Daniel 3, Macke 1
Varningar: William
/DE
| Träning | 18 maj, 17:30 |
| Träning | 20 maj, 17:30 |
| Reftele GoIF (borta) | 21 maj, 19:00 |
| Träning | 25 maj, 17:30 |
| Gnosjö IF (hemma) | 25 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera