Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Katrineholms SK FK Ledarinformation
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Katrineholms SK FK Ledarinformation.
Ledarinformation
Följ oss för uppdateringar
Ledarkläder
Vi kommer att göra en samlad beställning av ledarkläder och du anger din beställning via formuläret via länken nedan.
Föreningen finansierar en del av kläderna och följande ingår:
1 st av följande
• t-shirt eller piké
1 st av följande:
• overall (byxa+tröja) eller regnjacka eller fritidsjacka/tröja
Du kan såklart välja färre alternativ än det som ingår och om väljer du fler alternativ än det som ingår så får du betala för de extra.
Första beställningen skickas till intersport på onsdag kl 12 för er som har fyllt i formuläret före dess
Här är länken till beställningsformuläret
Utdrag ut belastningsregister
Sedan 1 januari 2020 är det krav på att personer som är aktiva i idrottsföreningar och har kontinuerlig kontakt med barn, skall uppvisa ett registerutdrag för föreningen. Liknande det krav som finns för skolpersonal för att säkerställa trygg miljö för barnen. Registerutdraget inom idrottsföreningar skall alltid uppvisas vid nytillsättningar och rekommendationerna är att göra denna kontroll kontinuerligt på aktiva personer i föreningen. Oavsett personliga relationer eller position i förening så skall en kontroll genomföras om personen har regelbunden kontakt med barn. Varje idrottsförening ansvarar själva för att denna kontroll genomförs.
Det är endast du själv som kan begära ut ett utdrag från belastningsregistret. Det gör du genom att fylla i ett formulär genom webbtjänsten via denna länk (krävs bank-id). Du kan även fylla i en blankett och maila/skicka in till polisen. Det är sedan en handläggningstid på ca två veckor från det att polisen mottagit blanketten.
Visa registerutdraget för ledamot i KSKs styrelse
Utdraget skickas hem till dig via post till din folkbokföringsadresss och du tar med det och visar upp för någon representant i KSKs styrelse. Tips kan vara att berätta för de du bor med att du beställt ett utdrag ur belastningsregistret från polisen så de inte blir förskräckta när du får brev från polisen :-)
Vi vill att samtliga ungdomsledare har visat utdraget senast före midsommar så gör beställningen snarast.
Vad är då ett registerutdrag?
Ett registerutdrag är ett utdrag som personen själv måste begära ut hos polisen som redovisar om personen förekommer i brottregistret för brott såsom: Mord, dråp, grov misshandel, människorov, samtliga sexualbrott, barnpornografibrott eller grovt rån.
Inga kommande aktiviteter
| 25 nov | Adam tillbaka i KSK |
| 21 nov | Trygga miljöer för fler aktiva och ledare |
| 19 nov | Välkommen tillbaka - Ludwig |
| 15 nov | Intensiv futsalhelg för KSK |
Hur ofta vill ni ha utdraget? Det var nog ett par år sedan jag visade.
RapporteraRapportera
Vartannat år räcker - det innebär att samtliga ungdomsledare behöver visa 2022. Gamla som nya ☺
RapporteraRapportera