Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kristinehamns Tennisklubb
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kristinehamns Tennisklubb.
Kristinehamns Tennisklubb
Följ oss för uppdateringar
Kristinehamns TK står nu inför en av sina största utmaningar på länge. Våra fina utebanor vid Presterud ska inom kort göras iordning. Detta år har vi ingen anställd vaktmästare då Anders Skott slutade sin tjänst under förra året. Vi har heller ingen anställd tränare med möjlighet att arbeta vardagar med detta.
Det här innebär helt enkelt att alla medlemmar/de som vill spela utetennis i år, behöver hjälpa till med iordningsställandet. Ingen erfarenhet krävs och det kommer finnas något att hjälpa till med för ALLA!
De senaste åren har tyvärr ytterst få medlemmar deltagit eller varit delaktiga. Vid få deltagare även i år så finns en uppenbar risk att banorna inte kommer igång.
Vi kommer att ha punktinsatser där vi behöver samla många medlemmar för att hjälpa till. Ingen anmälan behövs utan kom bara ut till stadion. Dessa kallelser kommer att spridas via:
- Anslag i hallen
- Hemsidan (laget.se/krtk)
- Facebook (Kristinehamns tennisklubb KRTK)
- Instagram (kristinehamnstennisklubb)
Vi behöver även medlemmar som kontinuerligt deltar med vissa begränsade arbetsuppgifter i själva banarbetet, t.ex. vältring och vattning. Detta för att vi ska veta att det finns folk på plats. Här vill vi göra ett schema med grupper för att arbetet ska bli så effektivt som möjligt. Vi vill att du anmäler dig genom att välja något av följande:
- Ett mail till kristinehamnstk@gmail.com
- Skriver upp dig på listan i hallen
Ange gärna de datum du kan hjälpa till i mailet eller på anslaget.
Anmäl före 12/4 så kan vi organisera det hela.
Aktuella datum och tider som du bör ha koll på just nu:
(Kan ändras p.g.a. väderlek och i vilken takt arbetet fortlöper)
15/4: Första arbetsmötet ALLA till stadion! Ingen anmälan krävs!
17-21/4: Arbete dagtid samt em/kvällar i grupper efter schema.
22-23/4: Gemensamt arbetsmöte för alla + arbete i grupper (schema)
24-28/4: Arbete dagtid samt em/kvällar enligt schema.
29-30/4: Hur lång har vi kommit? Se information via hemsida/sociala medier.
Målet är att ha igång två banor till 1/5
Om vi lyckas behöver vi kraftsamla i hela föreningen!
Vi syns på stadion!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera