Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om SKIF Kozara A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från SKIF Kozara A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Nästa man till rakning i vår serie av intervjuer är Suleyman Traore. Han kommer ha dubbla roller i år, dels som assisterande tränare, men även som spelare.
Vi inleder med en fråga om livet utanför fotbollen. Vad pysslar du med när du inte spelar fotboll, yrke och fritidsintressen?
När jag inte tränar eller spelar fotboll så spenderar jag min tid åt familjen, flickvännen och vänner. Blir även en del fotboll på tv :).
Hur kommer det sig att det blev Kozara 2017?
Efter ett tufft år med Fjärås så ville jag spela i Göteborg igen. Hade några klubbar att välja mellan men Kozara tilltalade mig mest. Gillar satsningen som görs och har gjorts, inte minst från Savo som lägger ner själ och telefonräkningen i satsningen.
Vad är ditt första intryck av föreningen?
Det är en grym förening med många goa gubbar. Det är en division 4-förening som har förutsättningar som division 2-klubbar drömmer om.
Vilka spelare känner du till sen tidigare i Kozara?
Nästan hela laget. Har spelat med många av dem: Dejan, Nori, Kassim, Kenan, Naim, Danie. Resten har man spelat mot och sparkat ner några gånger, så som sagt känner nästan alla i laget.
Kraven på tränarna i Kozara är ganska höga och du har blivit värvad som en assisterande tränare/spelare inför säsong 2017. Är detta en utmaning som passar dig och vad kommer du att tillföra som spelare och som tränare i år?
Utmaningen och satsningen fick mig att välja Kozara. Hade inte valt klubben om jag inte trodde att det passade mig.
Hoppas kunna bidra med mitt ledarskap och spelförståelse och rutin som spelare. Som ledare kommer jag bidra med ett bra och starkt ledarskap .
Du ska samarbeta med Robin Andersson under året. Vad är ditt första intryck av Robin?
Robin? Vem är det? :) Robin tror jag är rätt gubbe för att nå en nivå till. Första intrycket är att han vet vad han vill, och kommer göra allt för att lyckas med det.
Kozara har ju haft en (outtalad) satsning på att avancera i seriesystemet de senaste åren. Styrelse och fans har redan satt förväntningarna för 2017. Är allt annat än avancemang att se som ett misslyckande från din sida?
Med satsningen och jobbet som klubben lägger ner och som truppen ser ut just nu, så håller alla sig friska och vi inte går upp en serie, så svar ja, ett misslyckat år då.
Kozara har ju två riktigt bra frisparksskyttar i Kenan & Nori. Det ryktas att du har en Roberto Carlos-slägga. Kommer Kenan & Nori få skjuta frisparkar i år?
Nori slår på träningar och Kenan på träningsmatcherna och jag när serien börjar. Då blir det ju ganska rättvist.
Om vi frågar din bästa vän vilka dina bästa och sämsta personliga egenskaper är, vad får vi för svar?
Bästa och sämsta är att jag alltid är för ärlig .
Vi tackar Sulle för att han svarade på frågorna, och hoppas att vi får se några läckra frisparksmål i år, vilket vi blev bortskämda med under 2016. Välkommen till klubben!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera