Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Knippla IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Knippla IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
1. Det har gått en tid nu sen uppstarten 7 jan, va har du för känsla inför säsongen ?
Har tyvärr haft lite otur med sjukdom men det känns som vi har ett väldigt gott gäng på gång med ny energi utifrån med Kwame. Som alltid så ställer vi nästan aldrig upp med samma lag i matcherna vilket kan vara missvisande men jag är väldigt optimistisk med den trupp vi har i år.
2. Vilka personliga mål har du i år ?
Som vanligt är det alltid att utvecklas, jag är i den åldern när en målvakt ska pika och tycker väl personligen att man har blivit lite lugnare och säkerare i sitt spel. Sen i luften kan och ska jag bli bättre! Mitt personliga mål är att vi har en trupp som ska ligga i toppen och jag ställer höga krav på alla och hoppas dom gör det på mig också som kapten.
3. Känslan är att det finns ett jädra go i årets trupp, va säger du ?
Kan inte annat än instämma, finns väldigt många " vinnarskallar " och får vi bara igång det till match och bara snacka mer med varann på plan så kommer vi bli ännu bättre genom att pusha varann. Denna goa trupp vi har i år är en av dom starkare så det ska bli väldigt intressant och ju mer den nya spelidén sätter sig ju bättre kommer spelet bli.
4. Lagets pajas ?
Det finns ganska många kandidater på den platsen faktiskt, inte för att vara elak men en del sjuka jävlar har vi i klubben i en positiv mening. Men måste jag peka ut en så får nog Dagis toppa listan, han ställer alltid upp på saker som andra kanske tycker är obekväma.
5. Va tror du om dagens match ?
Jag har en skön känsla i kroppen idag så säger 2-0 seger, Alex fumlar in en boll och jag smeker in en frispark från halva plan
//KIK
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera