Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Knippla IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Knippla IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Lite info om vad som pågår i Knippla IK
Våran tränare detta året Peter PeGe Gustavsson kommer inte träna Knippla ik nästa år. PeGe har varit i Knippla 4 år och det känns som att PeGe och Knippla nu var klara med varandra. Vi som jobbat med Pege vet att det är en väldigt bra kille som skall ha all cred för att han stannade såpass länge.
En till som vart med länge är Åke Johansson som nu väljer att sluta jobba med A-laget, då Åke fick ett erbjudande från C-laget där Håkan "Plånbok" är drivande och A-laget inte kunde matcha detta, kommer nu Åke vara med och hjälpa till där. A-laget tackar Åke för det fina jobbet han lagt ner och hoppas att han kommer och stöttar som publik nästa år.
Nu blåser det andra vindar och vad det innebär får vi se i framtiden, säkert är att Stanley Carlsson återigen kommer ta ansvar och gå in i tränarrollen ihop med Peter Arvidsson.
Stanley och Peter kommer dela ansvaret men där Stanley kommer ha hand om matcherna.
vi kommer att träna en dag i veckan under försäsong där det finns utrymme att öka på träningsdosen allt eftersom, Förhoppningen med en träning i veckan är att fler spelare skall hitta till träningen då det varit lite upp och ner på träningarna.
Träningarna kommer ligga på Öckerö på nya konstgräset med start runt V.3.
Närmast är inomhusträningar och de kommer vara lördagar 11-13 i Bratteberg, där är alla välkomma att komma ner och känna sig för, hör av dig innan bara (0706673223).
Vi har också anmält oss til Hönös Jubileumscup som går av stapeln 9-11 dec, gruppen kommer upp senare, kom och stötta KIK.
Nu ser vi fram emot ett nytt och roligt år.
| Hälsö BK (hemma) | 21 maj, 19:00 |
| Träning | 28 maj, 19:30 |
| Backatorps IF (borta) | 29 maj, 19:15 |
| Träning | 4 jun, 19:30 |
| FC Härlanda (hemma) | 8 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera