Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Knippla IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Knippla IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Matchen börjar i stort sätt tvärtom om hur matchen mot Masthugget började, mål precis i början men denna gång var det våran tur att ta lednigen.
1-0 kom efter inkast i höjd med straffområdet på vänstersidan, Arvid vänder upp coh spelar snett inåt bakåt och Pumba möter upp med bredsidan och trycker upp bollen i nättaket.
Tyvärr håller inte ledningen så länge efter ett misslyckat försök att resna får Kim bollen på handen och domaren dömer straff, det var straff men väldigt snöpligt när vi fick en sådan bra start.
Pusherspelaren gör inget misstag utan gör 1-1.
Pushers tar också ledningen efter att domaren totalt missat en offside och Pushers utnyttjar det och gör 2-1, trist att det alltid skall gå emot oss.
I andra halvlek flyttar vi upp spelet och tillåter inte Puschers att få slå sina långbollar mot hörnflaggorna utan pressar dom högt, det ger resultat efter lite flipper i straffområdet kan Simon peta in 2-2 välförtjänt.
Vi fortsätte att pressa högt och Pushers blir bara tröttare och tröttare.
Sebben kommer in och gör som har brukar drar på allt denna gången missar han bollen men då dyker Pumba upp och trycker dit en halvvolley utanförstraffområdet och 3-2 när det är 10 kvar. efter detta händer inte mycket utan vi lägger långt på våra anfallare och de håller fast bollen högt uppe på planen och Pushers orkar inte riktigt hela vägen.
Bra jobbat alla 15 som var uttagna till denna match
SKÖNT MED EN SEGER!!!!!!
| Träning | 28 maj, 19:30 |
| Backatorps IF (borta) | 29 maj, 19:15 |
| Träning | 4 jun, 19:30 |
| FC Härlanda (hemma) | 8 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera