Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hallstahammar Knights HC Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hallstahammar Knights HC Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Hej alla!
Just nu är AHL pausat till den 12 december.
Våra istider likaså.
Frågor om istider tagna från några av er kopplat till ansvar osv osv är skickade till Kommun så får vi se om de helt enkelt stänger uthyrning förutom till ungdomar 05.
Nedan från RF och Västmanlands del.
Hur påverkar de skärpta allmänna råden idrotten i Västmanland?
De delar av råden som idrottsrörelsen i synnerhet berörs av:
• Avstå från att vistas i inomhusmiljöer som butiker, köpcentrum, museer, bibliotek, badhus och gym. Nödvändiga besök i exempelvis livsmedelsbutiker och apotek kan göras.
• Avstå från att göra onödiga resor såväl inom som utom regionen.
• Avstå från att delta i exempelvis möten, konserter, föreställningar, idrottsträningar, matcher och tävlingar. Detta gäller dock inte idrottsträningar för barn och unga födda 2005 eller senare. Inte heller professionella idrottare som har idrotten som yrke eller huvud-saklig sysselsättning berörs.
• Om möjligt undvika att ha fysisk kontakt med andra personer än de som man bor tillsammans med. Det innebär bland annat en avrådan från att arrangera eller delta i en fest eller liknande socialt umgänge.
Mer information finns på vår webbplats www.rfsisu.se/vastmanland
Läs råden i sin helhet på Folkhälsomyndighetens webbplats https://www.folkhalsomyndigheten.se/
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera