Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsgårdens IS Aktiva
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsgårdens IS Aktiva.
Aktiva
Följ oss för uppdateringar
Här kommer information om poängjakten från tävlingsansvarig Peter Hyllman.
Under dokument finns nivåindelning samt turneringsschema.
Hallå,
Inför helgen ska allt gå som tidigare aviserat. Vi kommer att köra igång Talang C kl 09, Talang B kl 12 och Talang A kl 15. Helgens nivåindelning är genomförd, och till stor del naturligtvis baserad på resultaten i PJ 1. Se bifogat dokument.
Värt att hålla lite koll på är att för de som i Talang C tar sig vidare till B-kval, respektive de som i Talang B tar sig vidare till A-kval, så kommer dagen dra ut lite på tiden då B-kvalet spelas efter det att gruppspelsomgången i Talang B är över, och på motsvarande sätt spelas A-kvalet efter det att gruppspelsomgången i Talang A är klar. Det innebär att för vissa i Talang C så blir det spel igen runt halvtvå-tvåtiden, och för vissa i Talang B blir det spel igen runt halvfem-femtiden.
Ett förhoppningsvis överskådligt turneringsschema, även om det kanske inte världens tydligaste, bifogas som förklarar hur spelare "tar sig vidare" i turneringen.
Positivt är att det är mer än dubbelt så många deltagare den här gången som förra, i nuläget är 27 spelare anmälda. Lite tråkigt är att det fortfarande är klubbar som inte deltar med spelare, men förhoppningsvis är det något som kan bli bättre över tid.
Naturligtvis bör man vara på plats i alla fall en halvtimme innan tävlingsstart för att anmäla närvaro och värma upp i tid.
Hör av er om det är några frågor.
Mvh, Peter Hyllman
072-215 87 12
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera