Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kinna IBK P07
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kinna IBK P07.
P07
Följ oss för uppdateringar
I hösmörkret inne i djupaste skogarna i Öxabäck blev vi inbjudna till att spela en träningsmatch mot TT99.
Killarna var taggade till tårna och visade tidigt att vi skall tas på stort allvar även i år.
Alla killarna kämpade väl och visade stundtals upp mycket fint spel, både i försvarszon och anfallszon.
Efter första period stod det 0-5 till oss och vi kände redan då att vi har grepp på matchen. När andra periodsignalen hade ljudit så var siffrorna putsade till 3-9.
Vi pratade mycket i pausen om att inte förnedra eller håna det andra laget genom att forsera in ytterligare massa mål, utan koncentrera oss på positioner och passningsspel. Det visade sig att det fungerade lika bra och när stutsignalen ljöd stod siffrorna till 4-13.
Vi tränare är supernöjda med spelet som visats upp och är tacksamma att vi får låna era underbara kidz ett par timmar i veckan. Dom är så duktiga! Forza Kinna IBK P07
Tack för all tid och energi som ni ger våra killar....heja Kinna.
RapporteraRapportera