Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Karlskoga SK F-10
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Karlskoga SK F-10.
F-10
Följ oss för uppdateringar
Denna information skickas ut till alla istället för att vi ska hålla ett föräldramöte, förhoppningsvis når information fler samt sparar både er och oss ledare lite tid. Har ni frågor eller synpunkter kring detta så får ni gärna maila, ringa eller prata med oss i samband med någon träning.
Nu har äntligen fotbollsträningarna börjat komma igång igen efter juluppehållet. Vi har en härlig känsla i laget att bygga vidare på. Fokus från oss tränare ligger på att alla flickor ska känna sig välkomna och ha kul. För att lyckas med det pratar vi med era barn om vikten om att vara schyst mot alla. Som stöttepelare till detta använder vi oss av den värdegrund som KSK har arbetat fram samt de gemensamma regler som sattes upp inom flicklaget i samband med träningshelgen i november.
Detta år kommer fotbollsmässigt att kretsa en hel del kring att få flickorna redo för att spela 7mot7 fotboll. För att alla flickor ska kunna utvecklas i sin takt kan nivågruppering i övningar och matchspel ske med hänsyn till bland annat ålder.
Ett mål vi ledare har med flicklaget i år är att utöka spelartruppen i alla de åldersgrupper som är med, 2010 till 2013. Vi kommer prata med barnen om att de ska försöka peppa sina kompisar att komma att prova träna med oss i flicklaget. Även ni föräldrar spelar en viktig roll i denna rekryteringskampanj. Om målet uppfylls finns en belöning till laget.
Träningar
Vi fortsätter träna inomhus i januari och februari, onsdagar i Skrantahallen kl 16:30-17:30 och söndagar i Stråskolan kl 10-11:30. Från mars är tanken att byta inomhusträningen på söndagar till utomhusträning på Baggängens konstgräsplan om vädret tillåter, onsdagsträningarna i Skrantahallen fortsätter i mars. Från april är tanken att träna två gånger i veckan på konstgräs. Träningstider meddelas självklart så snart vi fått dem bekräftade samt kalendern på Laget.se kommer hållas uppdaterad.
Framöver kommer vi införa mobilförbud under träning för att öka fokus på träningen.
Träningsmatcher, Seriespel och Cuper
Vi har anmält ett lag för spel 5mot5 inomhus i Kåbe-mattan Cup vilken spelas lördag 7:e mars i Lekeberg. Det blir en härlig avslutning på inomhussäsongen.
På vårsäsongen är förhoppningen att få till några träningsmatcher i 7mot7 på konstgräs, men även någon 5mot5 för de yngre spelarna kan bli aktuell.
Vi har anmält ett lag för spel 7mot7 utomhus i Folkpool Cup vilken spelas lördag 2:a maj i Lekeberg. Det tror vi kommer bli en bra upptakt inför säsongens seriespel.
Med dagens trupp är tanken att anmäla ett 7mot7 lag i åldersgruppen 2010 men om rekryteringskampanjen går bra och fler flickor i de yngre åldrarna tillkommer tänker vi även anmäla ett lag för 5mot5 spel i åldersgruppen 2012. Även här meddelas matchdagar så snart de är inbokade.
Det återstår att planera cuper och träningsmatcher i höst efter att serie-/poolspel är avslutat. Det tar vi tag i längre in på säsongen.
Kallelser till match och cup kommer skickas ut via Laget.se som tidigare. Nytt för i år är att kallelser till matcher och cup kommer gå ut till de spelare som betalt medlemsavgift och tränar regelbundet. Alla som tränar får vara med och spela match är tanken, och de som tränar mycket får spela mycket.
Försäljning och sponsring
I slutet av februari till mitten av mars kör vi en frivillig försäljning av kakor, knäckebröd och godis från Kakservice. Ni säljer så mycket ni orkar och hinner med. All förtjänst från denna försäljning går direkt till flicklaget. Detaljerad information kommer snart kring denna försäljning.
I april räknar vi med att KSK anordnar sin årliga försäljning. Tidigare år har det varit försäljning av Newbody, grillkol, toa- och hushållspapper och grillgrejer. Tidigare har förtjänsten från 10 produkter per medlem gått till klubben och resterande till dess lagenhet, friköp är även möjligt. Pengarna från denna försäljning används till bland annat matchkläder, fotbollar, domaravgifter med mera. Mer information kring den försäljningen lägger vi ut så snart den når oss ledare.
Vi är även självklart intresserade att få tag på sponsorer till tjejerna, prata med någon av oss ledare om ni vet något företag som är intresserade. Vi har flera förslag på produkter som kommer gynna sponsrande företag och flicklaget.
Vi hoppas på ännu ett härligt år med flicklaget!
Mvh
Peter Wetterskog, Oscar Nilsson, Angelica Forss, Robert Nyström och Veronica Panzare
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera