Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Katrineholms SK FK U16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Katrineholms SK FK U16.
U16
Följ oss för uppdateringar
Hej allesammans!
Igår hade vi som bekant träningsmatch, det var jättekul och barnen var så taggade! Det märktes att de hade längtat efter att få spela och det var en bra uppvärmning inför kommande säsong.
Dock så är det viktigt att ni anmäler era barn i utsatt tid. Som jag skrev lånade vi in spelare från ett annat lag för att få ihop tillräckligt med folk, sedan kom det jättemånga barn som inte anmält sig i tid så tillsammans var det nästan 30 barn. Det leder till att det blir ganska lite speltid för varje barn och vi hade inte behövt låna in. Det löste sig bra igår, tränarna skötte det snyggt, men det kommer att bli ett större problem den dagen vi ska på bortamatch och det handlar om att vi behöver ordna bilplatser till alla, i värsta fall leder till att det blir barn som inte kommer att kunna följa med om de inte anmält sig, eller att matcher ställs in för att det ser ut som att det är färre spelare än vad det faktiskt är.
Så, fortsättningsvis, anmäler er i laget.se, skaffa appen så är det jättesmidigt att få notiser när det kommer en kallelse, och säg till om ni inte vet hur en gör. Om ni skulle råka se en kallelse för sent kan ni höra av er till mig om barnet ändå vill komma, så löser vi säkert det.
Den 7 maj startar vi säsongen med en bortamatch mot Malmköping med matchstart kl. 11. Kallelse kommer att skickas ut i början på den veckan. Därefter ser matchplaneringen ut såhär:
15 maj, hemmamatch mot Värmbol kl. 10
29 maj, hemmamatch mot Bie, kl. 10.30
5 juni, bortamatch mot Värmbol, kl. 10
11 juni, hemmamatch mot KAIK, kl. 12
19 juni, hemmamatch mot Flen kl. 15 (KSK-dagen)
26 juni, hemmamatch mot Björkvik kl. 13.30
3 juli, bortamatch mot Björkvik kl. 13
14 augusti, bortamatch mot Flen, kl. 11
20 augusti, bortamatch mot KAIK, kl. 10.30
28 augusti, hemmamatch mot Värmbol, kl. 13.30
4 september, bortamatch mot Bie, ingen tid än
11 september, bortamatch mot Värmbol, kl. 10
18 september, hemmamatch mot Malmköping, kl. 10
24 september, bortamatch mot Malmköping, kl. 11
2 oktober, hemmamatch mot Värmbol, kl. 13.30
Det är samling en timme innan match på planen det ska vara på, oavsett hemmamatcher eller bortamatcher, vid hemmamatcher ses vi på Backavallen en timme innan matchstart, är det en bortamatch så ser vi till att vara på planen där en timme innan, så avresa sker i lagom tid innan dess. Till alla matcher utanför stan kommer vi att försöka samåka så alla ni som har möjlighet att skjutsa kommer att få skriva i det i anmälan. Tiderna kan komma att ändras lite så håll koll.
Som sagt så kör vi vanliga träningstider den här veckan på konstgräset, från och med nästa vecka kör vi på b-plan kl. 17.30-19, och då får gärna föräldrarna vara med och titta. Vi kommer att ha tillgång till omklädningsrum nummer 3.
Fråga gärna om ni undrar något! /Ida
P.s. Wilhelm glömde en Levis-hoodie samt en Champions-t-shirt efter matchen igår, om någon fick den med sig så hör av er till Wilhelms mamma Malin: 073-18 18 349
| IFK Norrköping FK P2012 (borta) | 6 jun, 12:00 |
| Skiljebo SK P 11 (hemma) | 7 jun, 15:00 |
| Träning | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 17:00 |
| BK Derby Svart (hemma) | 13 jun, 13:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera