Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Karlskoga SK P-2010
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Karlskoga SK P-2010.
P-2010
Följ oss för uppdateringar
Värmlands Fotbollförbund har lyckats få ihop ett spelschema för oss så nu stundar totalt 26 matcher i serien för oss och då är inte cuper eller träningsmatcher inräknade! Första matchen är redan nu på fredag och alltså är det ingen träning då!
Här kommer lite information om vad som gäller för matcher denna säsong.
1. Vi har blivit fler spelare i laget vilket betyder att man inte kommer att spela varje helg!
2. Vissa matcher kommer man spela 2 av 3 ”perioder”
3. Vi hade det ganska tufft med administrationen några matcher förra året då man hörde av sig och ”valde” vilka matcher man ville att ens barn skulle spela. Det kommer inte fungera i år... Vi kommer att köra 3 träningar i veckan + 2 matcher, vilket är tillräckligt med tid för oss tränare känner vi. Blir man kallad och inte kan spela, så kommer helt enkelt fler chanser… Många fler chanser, då det både blir seriespel och cuper i år!
4. Det går inte att få ihop detta med ”millimetersrättvisa” men vårt mål är att när säsongen är slut så har alla spelare blivit kallade till i stort sett lika många matcher.
// Oscar & Claes
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera