Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsängens SK F-15/16 (U10)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsängens SK F-15/16 (U10).
F-15/16 (U10)
Följ oss för uppdateringar
Säsongens första träning innebar ny träningsdag, ny hall och ny boll! KSK har även målat upp nya markeringar i golvet och köpt nytt mål så nu kan vi köra på kortplan ordentligt!
Nya bollen är hård, halare och studsar bättre så vi kände mycket på bollen idag och mjukade upp kastarmarna ordentligt. Nathalie körde igång med fysen och jag vill påminna er om att lämna in fysbingot vid nästa träning på torsdag.
Nya träningsdagar har också inneburit att vi har tappat 3 spelare. Miranda, Kelly och Ellie har valt att fortsätta med andra fritidsaktiviteter och vi önskar dem stort lycka till!
Idag hade vi en tjej som provtränade, vill påminna om att vi endast kommer att ta in nya spelare de här första veckorna och sedan blir det först i januari nästa gång.
Ines pappa, Peter, kommer att hjälpa oss ibland med mer riktade övningar och punktinsatser. Vi kommer bland annat att köra igång med målvaktövningar, först för alla och sedan för de tjejer som är extra intresserade utav detta.
Kul att vara igång igen!! Vi ses på torsdag, då tränar vi i UBG
Träning | 4 nov, 17:00 |
Träning | 6 nov, 17:00 |
Rimbo HK (hemma) | 8 nov, 09:00 |
Uppsala HK (hemma) | 8 nov, 09:30 |
Uppsala HK (hemma) | 8 nov, 10:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera