Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kinna IF P-05
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kinna IF P-05.
P-05
Följ oss för uppdateringar
I årets påskägg låg ett deltagande i Future Cup 9-manna. En kvalitetscup vi definitivt kommer söka till igen. Vilka matcher vi fått spela!
Hur ska vi summera helgen då?
Måste börja med att tacka alla föräldrar som ställde upp och "offrade" Påskhelgen, även Theo som fortfarande är skadad men ändå hängde med laget vid sidan. God moral! Utöver 250 minuters högkvalitativ fotboll hann vi även med ett besök till Götet och Hard Rock café 😊
Gruppspelet gör vi väldigt bra trots tuff lottning. Det är små marginaler. Första matchen mot norska akademin Sarpsborg bör vi klara av att hålla undan till seger men vi tappar in 3-3 på slutet. Mot IFK Lidingö gör vi 4 mål och spelar stundtals väldigt bra. Ett lag som rankas topp 10 i Sverige. Gör man 4 mål ska man vinna en fotbollsmatch. Men inte denna gång. Mot danska Raklev (som gick till final och föll på lottdragning) var vi aldrig riktigt nära. De var helt overkligt bra. Ett passningsspel vi aldrig tidigare stött på. Imponerande! Siffrorna sprang iväg onödigt mycket men de är också rankade topp 3 i Danmark, glöm inte det!
I första placeringsmatchen ställs vi mot Enskede från Stockholm. En match vi borde vunnit. Trots att vi inte får till något strålande spel skapar vi säkert 10 klara målchanser. Deras målvakt gjorde nog sitt livs match och var omutlig och där måste vi lyfta på hatten. Vilka räddningar! En kanoninsats. Enskede skapade 1 bra chans på hela matchen och gör ett mål. Kändes både onödigt och ovärdigt och framför allt oerhört tungt där och då....
Dag tre och den sista placeringsmatchen kvar mot IFK Stocksund från Stockholm. Vi ville avsluta bra och få till både en bra prestation OCH seger. Var det risk för antiklimax? Inte denna dag! Vi tog tag i taktpinnen från start och även om motståndet hängde med målmässigt fram till 2-2 var det aldrig något snack om vilka som var det bättre laget. Vi spelar väldigt fin fotboll speciellt sista 10 min i första halvlek. Vi bjöd även på några spektakulära mål och vann klart med 6-3.
Summerar vi helgen har vi spelat fantastiska matcher i en cup med mestadels lag som hör hemma bland topp 30 i Norden. Tempot har varit otroligt högt. Högre än vi är vana vid från vinterns tuffa träningsmatcher. Något vi sakta lärde oss bemästra ju fler matcher vi gick på det snabba underlaget. Det fysiska spelet i vissa matcher har varit stenhårt. Vi får ibland allt att stämma i perioder och då är vi väldigt bra! Då funkar både passningsspelet och pressen.
Vi fick se tydliga spelidéer och akademier från Sverige, Norge och Danmark med extremt duktiga spelare. Roligast av allt är att vi själva är med här och mäter oss med dem. Vi blev det 5e bästa laget sett till att göra flest mål i vår åldersklass vilket talar om vårt offensiva spel. Däremot släpper vi in på tok för många och för lätta mål. Det är anledning till att vi inte vinner fler matcher mot sådant här bra motstånd. Här har vi något att jobba med i vår defensiv. Ändå oerhört utvecklande och vi hoppas att vi kan bibehålla tempot och kvalitén nu till kommande seriespel.
Forza KIF! Tack för en härlig helg allihop! Träning onsdag som vanligt!
Olof hälsar o tackar för att han fick vara med o spela i helgen! Matchstället är tvättat o klart, vem ska jag lämna det till?
RapporteraRapportera