Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kinna IF P-05
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kinna IF P-05.
P-05
Följ oss för uppdateringar
Vi kammade hem silver i Tygrikescupen efter att förlorat finalen på straffar i en riktig rysare. Enligt arrangören den bästa finalen som spelats i Tygrikescupen. Kul!
En final där vi hade problem första 5 minuterna med att få kläm på Råslätts spelsystem och de gjorde rättvist 1-0. Detta var det första spelmålet vi släpper in i cupen då nollan var intakt fram till finalen. Men frågan var gjorde inte VI egentligen 1-0 på avsparken...? Mål blev det iaf! 😊
Vi tog sedan över taktpinnen ju längre finalen gick och kvitterade rättvist till 1-1. En rysare var att vänta efter ordinarie tid.
Råslätt fick problem med vår tuffa press och bytte taktik till att kontra och de var minst sagt finurliga i omställningarna
(när vi slarvade ibland)
Förlängning följde där vi var det hetare laget och gick upp till 2-1 sedan har vi otur med stolparna på kommande chanser. (Frågan är hur många stolpträffar hade vi under hela cupen egentligen?)
När vi kändes som mest säkra i förlängningen hade vi oturen att bjuda på 2-2 och det är sånt som händer. Inget att göra åt. De följande straffarna förlorade vi sedan med 4-5. Ett lotteri och bara att säga grattis! En kul spännande final!
Vi kom aldrig riktigt upp i 100% spelmässigt under cupen och sett till spelövertaget varje match (ändå) var utdelningen snål målmässigt....och så dessa stolpar! Alltid i vägen denna gång!
Ser vi till mängden inomhusspel vi gjort fram till cupen ska vi vara mer än nöjda.
Vi vinner gruppen på 9 poäng och sedan kvart och semi utan att släppa ett mål. Finalen hade vi....men...
Vi är stolta och imponerade över hela laget. Vi var många spelare idag och alla kunde inte spela lika mycket varje match. Men vi tillsammans är ETT lag och ett jäkla gött gäng! Vi visade att Kinna IF är en förening att räkna med och att vara stolt över. Grattis grabbar till silvret och en fin insats! Dessutom vann vi läktarmatchen överlägset genom turneringen. Vilket drag på föräldrarna. Vi blev imponerande även här 😊
Träning måndag på konstgräset!
Forza KIF
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera