Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsbacka IF Junior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsbacka IF Junior.
Junior
Följ oss för uppdateringar
Säsongen 2025 är nu avslutad och vi börjar redan rikta fokus mot 2026.
Träningsgrupper 2026
För Herr och Pojk i spelform 11 mot 11 kommer vi under nästa säsong att ha fyra träningsgrupper:
- Herr
- Utvecklingslag
- Junior Pojk
- P15 (spelare födda 2011)
Herrlaget representerar Kungsbacka IF i Division 4 Halland. Precis som under 2025 kommer vi även 2026 att anmäla ett reservlag för att skapa en bra matchmiljö för alla spelare i herrtruppen. Detta ger också yngre spelare chansen att prova på seniorspel – något som närmare 20 spelare födda 2008 och 2009 gjorde under 2025.
Spelargrupper 2008 – 2010
För spelare födda 2008, 2009 och 2010 (samt enstaka spelare födda 2007 som inte är permanent uppflyttade till Herr) kommer vi 2026 att ha två trupper:
- Utvecklingslag
- Junior Pojk
Totalt omfattar dessa trupper i dagsläget cirka 55 spelare.
Träningsupplägg och målsättning
Utvecklingslag och Junior Pojk kommer att ha gemensamma träningstider. Det gör att vi kan säkerställa tillräcklig ledartäthet vid varje träning och samtidigt skapa ett flexibelt upplägg där spelare tränar i den grupp som passar deras utvecklingsnivå bäst.
Vi vill vara tydliga med att Utvecklingslag och Junior Pojk inte kommer att vara två stängda grupper. Under säsongen kommer vi regelbundet, och med bestämda intervall, att utvärdera spelarnas utveckling, träningsnärvaro och engagemang. Dessa utvärderingar ligger till grund för eventuella justeringar mellan grupperna, så att varje spelare får träna och spela på den nivå som ger bäst individuell utveckling.
Vårt övergripande fokus är att hjälpa så många spelare som möjligt att ta nästa steg i sin utveckling – förutsatt att de själva vill. Vi fortsätter även att stärka kopplingen till Herr, där tio spelare just nu deltar i rotationsträning.
Med detta upplägg kan vi erbjuda:
- en trygg och utvecklande träningsmiljö
- en träningsmiljö med bra numerär för att öka kvaliteten
- en tydlig väg vidare mot seniorspel
- bra matchmöjligheter för alla
- en hållbar ledarförsörjning för hela verksamheten.
Seriespel 2026
Vi inväntar just nu serieindelningar från Hallands Fotbollförbund och Göteborgs Fotbollförbund. Målet är att anmäla lag på nivåer som säkerställer en bra och utvecklande matchmiljö för alla aktiva spelare.
Laget.se och träningsplanering
Under början veckan kommer vi att uppdatera laget.se. Dagen innan respektive träning kommer alla spelare att få ut träningsplaneringen och med det är det av största vikt att svara på kallelser i tid för att få till en hållbar träningsplanering.
Ny tränare
Vi vill också passa på att hälsa Adam Garrett varmt välkommen som ny tränare i KIF.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera