Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Köpingebro IF F04-05
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Köpingebro IF F04-05.
F04-05
Följ oss för uppdateringar
Efter några minuters trevande spel i inledningen av matchen så fick tjejerna igång spelet. I halvlek stod det 1-0 till KIF.
Mattias pratade om att fortsätta det fina spelet och att inte var rädda för de något större spelarna i Linero. Han berömde också tjejerna för insatsen under första halvlek.
I andra halvlek fortsatte det fina passningspelet och först kom 2-0, sedan 3-0 och slutligen 4-0 precis innan slutsignalen.
Sammanfattningsvis så var spelet lysande periodvis. Man ägde spelet men Linero var inte ofarliga. Ett antal fina räddningar stod Klara Andersson för under matchen men det var ändå en helt välförtjänt seger. Framförallt en gedigen laginsats där alla spelare bidrog till segern i seriefinalen.
Laget
Klara Andersson, Olivia Hallin, Märta Larsson, Tilda Johansson, Josefine Olsson, Alva Hansson, Mira Bengtsson, Josefine Mårtensson, Tindra Axelsson, Josefine Åstradher & Vera Falk
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera