Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsbacka IF P-2015
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsbacka IF P-2015.
P-2015
Följ oss för uppdateringar
God morgon allesammans,
Efter gårdagens träning beslutades att söndagens träning ställs in på grund av få tillgängliga ledare som är iväg under påsken. Med det sagt vill vi skicka med två utmaningar till grabbarna:
1. Igår fick spelarna träna på att trixa med bollen, alltså kicka bollen i luften utan att låta den falla till marken. Den individuella tekniken går att öva mycket på hemma och därför vill vi utmana spelarna att trixa under påsk!
Räkna hur många kickar spelaren klarar utan att låta bollen falla till marken. Behärskar spelaren sina kickar kan han börja väva in sin svaga fot. Låt dem visa upp sina trix för er föräldrar. Vi ser fram emot att höra alla spelarnas resultat i nästa vecka.
2. Något som nämndes på föräldraträffen så är ork en viktig del i fotboll. Mellan den goda påskmaten och det söta ur påskäggen uppmanar vi till rörelse däremellan. Tillsammans eller enskilt komma ut på någon löptur, spontanfotboll eller annan rörelse där spelarnas puls ökar.
Med det önskar tränarstaben er en riktigt fin påskhelg! Träning som vanligt på onsdag igen nästa vecka.
Väl mött,
Tränarstaben
| Ahlafors IF 2 (hemma) | 14 maj, 11:40 |
| Ahlafors IF 1 (hemma) | 14 maj, 13:20 |
| Hareskov IF 1 (hemma) | 14 maj, 19:10 |
| Marieholm IK3 (hemma) | 14 maj, 20:00 |
| Mölnlycke IF 1 (borta) | 15 maj, 09:50 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera