Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om KIF Örebro DFF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från KIF Örebro DFF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
KIF Örebro och försvararen Maja Regnås är överens om en fortsättning, det blir två nya år i klubben. Närmast är Regnås korsbandsskadad och kommer tillsammans med klubben fokusera på rehabilitering.
IK Sturehov-fostrade Maja Regnås, som varit i KIF Örebro sedan 2016, har bestämt sig för att skriva på för ytterligare två år i klubben. Regnås råkade ut för en korsbandsskada i bortamötet med Vittsjö på slutet av säsongen som gick, och kommer därför fokusera på rehab för att komma tillbaka till fotbollsplanen.
– Det känns jättebra att Maja stannar hos oss. Hon är väldigt uppskattad både som person och spelare. Vi kommer göra allt vi kan som klubb för att hon ska få en bra rehabilitering. Vi har sett hur hon vuxit i sin backroll och har fram till korsbandsskadan visat att hon är en försvarare som håller damallsvenskans klass. Vi är övertygade om att hon kommer tillbaka till toppen, det har hon gjort förut, säger Jonas Karlberg, sportchef i KIF Örebro.
I en cupmatch mot ÖSK Söder i oktober 2016 ådrog sig Regnås sin första korsbandsskada. Något hon opererade sig för och sedan spenderade hela 2017 att rehabilitera. Hon var åter i spel till Elitettan-säsongen 2018 när hon var med och tog KIF Örebro tillbaka till OBOS Damallsvenskan.
Sedan har hon varit dominerande i backlinjen de damallsvenska säsongerna 2019-2020. Något som gjorde att Regnås bland annat togs ut i U23-landslagstruppen som reste till England 2019. Men nu väntar alltså ett nytt rehabår.
– 2020 var överlag en väldigt speciell säsong med ett, för mig, väldigt tråkigt avslut. Jag tycker ändå vi tillsammans som lag gjorde det bästa av situationen och levererade riktigt bra fotboll emellanåt. Vi hade ett väldigt härligt gäng, både på och utanför planen, vilket jag tror är den främsta anledningen till vår sjundeplacering, säger Maja Regnås, som förlänger med KIF Örebro, och fortsätter:
– Det känns tryggt och bra att stanna i KIF och få genomföra min rehab här utan att känna någon stress, för att sedan få göra comeback i KIF-tröjan. Jag ser otroligt mycket fram emot den dagen!
Rickard Johansson ser att Regnås kommer ha en viktig roll i laget, även om hon är vid sidan av planen.
– Maja hade en fin säsong 2020 men sedan kom knäskadan vilket gör att närmaste tiden handlar om rehab innan återkomsten till fotbollen blir aktuell, men väl på plan så kommer Maja vara en tillgång i försvarsspelet och jag ser fram emot den dagen Maja återigen står på en fotbollsplan redo att spela igen!
Regnås skriver alltså på ett nytt avtal med KIF Örebro som löper över säsongerna 2021 och 2022.
Klara för truppen 2021:
Karin Lundin, Sara Lilja Vidlund, Nathalie Hoff Persson, Wilma Öhman (över 2022), Carly Wickenheiser, Moa Öhman (över 2022), Sophia Redenstrand (över 2022), Elli Pikkujämsä, Cassandra Larsson (över 2022), Olivia Mattsson (över 2022) och Maja Regnås (över 2022).
Eskilstuna United DFF (borta) | 18 maj, 15:00 |
Träning | 20 maj, 07:30 |
Träning | 20 maj, 14:50 |
Träning | 21 maj, 07:30 |
Träning | 21 maj, 14:50 |
👍😃
RapporteraRapportera
😃⚽😃⚽👍?
RapporteraRapportera
Jaaa. Bra beslut KIF. Hej Maja💪
RapporteraRapportera
Hoppas att rehab går enligt plan eller t o m bättre.
RapporteraDet var en stor skandal att vi i dessa Covid-19 tider blev tvungna att spela matchen som Maja skadades i. Matchen hade ingen betydelse. Våra spelare reste i onödan. Enda resultatet var att en ung dam slet av korsbandet.
Rapportera
Bra!
RapporteraRapportera