Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om KIF Örebro DFF F2014
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från KIF Örebro DFF F2014.
F2014
Följ oss för uppdateringar
KIFs ungdomssektion har valt att göra en förändring bland lagen för att fördela årskullarna jämnare och med det ge varje tjej en given plats och tillhörighet i föreningen bland kompisar i samma ålder.
De spelare som berörs av förändringen har redan blivit informerade men nu i samband med att ”flytten” sker vill vi uppmärksamma samtliga på ändringen.
Vi ledare och tränare kring lagen känner oss säkra på att detta kommer att gynna våra enskilda spelare liksom laget i helhet, på och vid sidan om planen. Vi är just nu 8 spelare i laget och vi hoppas bli några fler, inte minst när vi börjar träna ute till våren.
Tränare och lagledare för laget är Ebbas mamma Lisa, assisterar gör Iduns mamma Anna som tidigare tränat 13/14-laget och Fannys mamma Emma.
Under vintern har vi tränat på onsdagar i OP-skolan klockan 18-19 (samma tid för båda lagen alltså) men det har vi kunnat göra för att karateklubben som har tiden i den ena hallen egentligen har "coronapaus". Lagets ordinare träningstid är samma plats och dag men klockan 17-18. Vi ser flera fördelar med att ha samma träningstid för lagen 12/13 och 14/15 så vi kommer att bevaka möjligheten att fortsätta med tiden 18-19 även efter julledigheten. Vi startar igång igen den 13e januari.
Har ni några frågor om förändringarna i lagen eller vill ni som föräldrar hjälpa till med laget på något sätt så får ni gärna av er!
God jul och gott nytt år!
Hej! Med anledning av restriktionerna som nu gäller har vi inte tillgång till OP-skolans hall förrän tidigast 27e januari, det blir alltså ett lite längre uppehåll.
RapporteraRapportera