Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Köpingebro IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Köpingebro IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Efter en komfortabel seger på fredagskvällen över Höörs IS var det så dax för alltid duktiga Tomelilla IF U/A. En fantastisk söndagseftermiddag, solsken och precis lagom vind. Utmärkta förhållanden - men möjligen en och annan tung "skalle" och något trötta ben efter hårt matchande gjorde att vi hade en seg start på både uppvärmning och match.
Första halvlek
Sluggerspel, ballongbollar och slarvigt passningsspel gjorde matchbilden svårbedömd till en början. Men efterhand så kommer vi igång med det enkla passningsspelet. Det glimtar till och vi vet att vi kan. Vi hittar varandra bättre och bättre och idag möter vi ett motstånd som brukar spela bra och jämnt mot division 5/6 lag. En mix av U-spelare och några duktiga A-spelare. Vi för vår del hade match i fredags och man såg det på de som även spelade då. Det var lite segt. Men efterhand så höjer vi oss. Anton Nilsson sliter, Fening är lysande och Sebastian & Sam spikar igen tillsammans med Fredrik Persson i målet. Lysande bra!
1-0 kommer efter ett snyggt anfall på högerkanten. Ett tidigt inlägg som Kevin hoppar över och som sedan Frank kan trycka in på "ett". I övrigt kämpade alla förtjänstfullt.
Andra halvlek
Vi gör sammantaget fem byten under andra halvlek. Det blir lite rörigt - men Sebastian, Anton & Anton och den övriga stommen som inte byts håller ihop det mycket bra. Vi hittar varandra. Andra halvlek är sämre än den första. Det blir en jakt från Tomelilla och de trycker upp folk. Robban är så nära på att i en omställning göra 2-0, men skottet går precis utanför. Vi håller ihop och vi håller nollan för tredje matchen i rad. Guldstjärna till samtliga för det.
Extra plus
En hållen nolla innebär självklart en poäng till dagens målvakt, Fredrik Persson. Men det är tre spelare med rutin som lyser lite extra idag. Filip Fening-Sönnichsen, Sebastian Lindén och Anton Nilsson sliter i 90 minuter och för det skall de nämnas. Extra roligt idag är att Frank får stänka in segermålet. Grattis!
Nu laddar vi om, förbereder oss och övar på det som brister i vårt spel. Nästa helg möter vi Wä IF uppe i Kristianstad som en avslutning inför seriepremiären.
Hilsen
Åby
| Träning | 11 maj, 19:00 |
| Tomelilla City IF (borta) | 13 maj, 18:45 |
| Träning | 13 maj, 19:00 |
| Träning | 18 maj, 19:00 |
| Borrby IF (hemma) | 20 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera