Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Köpingebro IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Köpingebro IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Seriepremiär i ett småsoligt Ystad och en hyfsat grön och jämn spelplan låg inbjudande på Sandskogens IP. Det rödskrudade hemmalaget tog emot gästena med en varm men hård famn och satte sig på matchen från första minuten. Gästerna frejdade sig förtjänstfull till en början med men efter sex minuter hyvlades den första ostskivan av och tilldelades Andy.
Efter ytterliggare sex minuter hade hemmalaget tagit ledningen genom en välslagen frispark som Johan tvingades rafsa ut ur nätmaskorna, så där lagom förbannad som bara John kan bli. KIF lät sig inte nedslås av detta bakslag utan fortsatte i samma försvarsinriktade stil och hade ett situationer framåt som med lite tur och mer understöd hade kunnat ställa till det för ett topptippat hemmalag. Men det ville sig inte riktigt i uppselen för KIF. Det tog lite väl lång tid och tvekande passningsbeslut satte ofta käppar i hjulen för tilltänkta dito alternativ. Hemmalaget var betydligt aggressivare i sin markering och satsade framåt med fart som dock inte oroade KIF:s bakre linjer något nämvärt utan backlinjen och defensivt mittfält styrde alltsom oftast undan med lätthet.
I matchminut 39 åkte osthyveln fram igen och denna gång var det Kappe som fick pålägg till mackan. Två minuter senare snurrade en IFK-are upp FEM kiffare i vänsterdelen av kiffarnas straffområde. Denna "Dala-dans" slutade med att bollen rullades in bakom Johan, tätt intill höger stolpe. Glädje i hemmalaget och IFK-fansen runt planen slickade sig om läpparna och önskade slakt av KIF. Men det var för lite matchtid kvar och det blåstes av för pausvila.
Andra halvlek såg lite ut som första, med den lilla ändringen att IFK skapade lite fler chanser från sin högersida och hade längre löpningar bakifrån centralt som skapade oreda. Detta ofog ställde till det några gånger för KIF och Johan fick visa sig på styva linan ett par gånger. Framåt hade inte KIF mycket men när det väl hände, så var det längs kanterna där Kappe och Timmo opererade förtjänstfullt. Men scenariot var det samma som i första - sista passet var för dåligt/sent/illa placerat och många chanser stoppades upp av detta.
16 minuter in i halvleken var domaren mer hungrig och hyvlade av en bit ost, som han delade med en hemmaspelare. Efter ytterligare 8 minuter var ytterligare en hemmapselare sugen på ostmacka och rättskiparen delade vänligt ut denna.
I slutet av matchen var det mest spel på mittplan men Kappe var mer "sulten" och såg till att få ytterligare en ostskiva som domaren även belade med hallonmarmelad.
Premiären avklarad och även om den slutade i förlust, såg det BETYDLIGT bättre ut än i YA-cupmatchen.
Vid tangentbordet
H. Andersson
| Rörums SK (borta) | 25 maj, 19:00 |
| Träning | 25 maj, 19:00 |
| Träning | 27 maj, 19:00 |
| Branteviks IF (hemma) | 30 maj, 13:00 |
| Träning | 1 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera