Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Köpingebro IF F-97/98
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Köpingebro IF F-97/98.
F-97/98
Följ oss för uppdateringar
Äntligen får man väl säga skulle vi få möta Sjöbo IF på hemmaplan.
Detta räckte gott och väl för att tända töserna idag.
Köpinge var på hugget direkt och startar med farliga anfall direkt men där målen uteblev.
Tillsammans kämpade man och täckte upp varandra bra. Man hade tidigare i omklädningsrummet kommit överens om att våga ta löpningar utan boll och vara ett starkt anfallande lag.
Detta tog man fasta på till 100% och mycket riktigt kommer det en situation där Antonia löper snabbt på högerkanten utan boll och får en passning som hon snabbt levererar är det då tänkt som ett perfekt inlägg till sina medspelare som kommer starkt på mitten, men inlägget blev istället ett perfekt mål 1-0.
Riktigt kul att se hur Köpingetöserna vågade ta för sig idag, nästan inga situationer alls där man backar hem med laget man lät våra backar Robina & Hanna klara jobbet bak vilket de klarar alldelles utmärkt.
På mitten är Felicia stark hon vinner många bollar och är svår att ta sig förbi, härifrån kommer många leveranser till sina medspelare.
Titti & Antonia är som vanligt snabba på kanten och spelar fram många fina bollar framför mål.
Louise var nog den som var argast idag när hon missar just ett guldläge där Titti serverar bollen. Men håll ut Louise målen kommer.
En som inte missade var Moa som på en retur utökar ledningen till 2-0.
Paus töserna häller i sig vatten, tuggar i sig vars en dextrosol. Målet nu var att fortsätta våga vara det anfallande laget. Köpingebro var helt klart det bättre laget för dagen.
Andra halvlek fortsätter töserna med att skapa bra chanser men en bit in i matchen uppstår en konstig situation där vi skulle rensat eller målis plockat upp bollen men istället rullar bollen ut där en Sjöbo spelare snabt är med och det står2-1.
Dessa situationer blir Köpinge spelarna pressade samtidigt som det tänds ett hopp för motståndarlaget. Det uppstår för några minuter en oro & oreda bland töserna där man inte kan rensa undan bollen riktigt på egen planhalva.
Men så lossnar det Titti vinner boll och ensam kan hon springa mot mål,då kommer en Sjöbo tjej som satsar allt och glider fram med dubbarna för att kapa benen på Titti!!!!! Domaren blåser och det blir direkt ett rött kort.
Vi tackar högre makter för att Titti inte blev skadad. När det återstår fem minuter av matchen spelar töserna lugnt och fint, håller i bollen passar runt och motståndarna får inte en chans att komma nära bollen.
Domaren blåser i pipan och det är lyckliga Köpingetöser som jublar.
Resultatet 2-1 men sätt till matchen med alla chanser skulle det varit några mål till i protokolletför Köpinges räkning.
BRA SPELAT ALLESAMMANS
TILLSAMMANS GÖR NI JOBBET......EN BRA MÅLVAKT OCH BRA BACKAR SOM TILLSAMMANS HÅLLER TÄTT BAKÅT.
DETTA GÖR ATT DET ÄR LÄTTARE FÖR DE SOM SPELAR PÅ MITTEN OCH FRAM ATT VÅGA ANFALLA. IDAG GJORDE NI DET BRA:):)
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera