Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Källby IF Seniorlag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Källby IF Seniorlag Damer.
Seniorlag Damer
Följ oss för uppdateringar
K-VIF/Källby förlorade seriepremiären borta mot Kinnarp-Slutarps IF med 2-1 (1-0).
K-VIF/Källby inleder matchen ganska försiktigt och lite nervöst. Till följd av ett misstag i försvaret tillåts Kinnarp-Slutarp göra 1-0 redan i den 7:e minuten. Matchen står ändå och väger lite grann och spelet ute på planen är ganska jämnt. I den 9:e minuten kommer Malin Linder till ett avslut som dock målvakten i Kinnarp-Slutarp kan rädda. Det skapas en del chanser åt båda håll, bl.a. kommer har Jessika Olsson ett skott som smiter utanför målet i den 14:e minuten och Linda Johansson i K-VIF/Källby-målet tvingas också till ett par riktigt bra ingripanden. I den 36:e minuten får vi ett bra frisparksläge utanför straffområdet som Sandra Larsson skjuter på mål och vi är nära att peta in bollen både en och två gånger i tumultet som uppstår i straffområdet, men det enda vi får är en hörna som tyvärr blir resultatlös. Första halvlek slutar 1-0. Till den andra behöver viljan och aggressiviteten upp ett par snäpp om vi ska kunna vända detta.
Tyvärr börjar andra halvlek på sämsta tänkbara sätt då Kinnarp-Slutarp gör 2-0 i den 49:e minuten efter lite obeslutsamt försvarsspel. Efter 2-0 målet rycker dock K-VIF/Källby upp sig ordentligt och vi blir mer rejäla i våra ageranden. Vi väljer att gå ner på en 3-backslinje och flyttar upp mittbacken Kajsa Fahlgren i anfallet, och det blir början på en enorm offensiv från K-VIF/Källby som nu tar över matchen totalt. Helt plötsligt finns aggressiviteten där och vi vinner i stort sett alla dueller på planen. Reduceringen kommer i den 75:e minuten genom Malin Linder som trycker bollen i mål efter fint förarbete av Jessica Andersson och Martina Andersson. Efter det skapar vi flera klara kvitteringslägen, men vi lyckas inte få bollen i nät.
Matchen slutar med seger för Kinnarp-Slutarp med 2-1, men ett oavgjort resultat hade inte varit alls orättvist. Vi får ta med oss de sista 30-35 minuterna då vi spelar riktigt bra fotboll samtidigt som vi är tuffa och rejäla i närkampsspelet. Högst betyg idag går till Jessica Andersson på innermittfältet och till målvakten Linda Johansson.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera