Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Köpingebro IF Seniorlag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Köpingebro IF Seniorlag Damer.
Seniorlag Damer
Följ oss för uppdateringar
Det är fredag kväll 7/6 kvällsmaten är avklarad, kaffe kokaren uppvärmd fredagsmyset inplanerat och äntligen så har TV 4 tagit sitt förnuft tillfånga och bytt en arsel skakande Markoolio mot en hästsvans viftande Zlatan, vi laddar inför kamp mot Österrike ett lag som alltid spelat i uppförsbacke (trumvirvel cymbal.
Kom på att jag faktiskt inte skrivet något referat varken förra veckans YA cup eller denna veckans U-lags match, så jag fuskar lite och skriver båda samtidigt, för tror det eller ej det var same same but different.
De uttagna var i stort de samma med vissa skillnader, bänken likaså.
Detta är dock i dessa referat ganska ointressant, för matcherna kan vi princip
lägga karbon papper i mellan de var exakt likadana. Ya cupen slutade 1-3, U-laget 0-2 där i mellan hann vi med en fin fin vinst mot Hörby men den skriver Emma P om.
Matcherna som helhet är att vi för spelet konstant lite mer i andra än i första men överlag från första minut till sista.
Vi producerar hela tiden målchanser ned flera olika spelare inkluderat i avsluts processen, men utan att göra tillräckligt med mål.
Våra gäster däremot får sällan låna boll men när de gör det så gör de ofta mål. Hur tolkar vi detta ja jag skulle vilja säga(skriva) så här att (ursäkta om jag blir lite tjatig) vi håller på att lära oss spela boll, det har vi inte gjort på ett liknande sätt de senaste 3 åren, och detta mina vänner det tar tid, tid att ändra sitt sätt att tänka och agera på fotbollsplanen.
Vi har också vilket vi inte får glömma spelare som inte spelar på den position de brukar, nya spelare och spelare som kämpar med att utveckla sitt eget spel.
Detta är något som vi måste låta få ta tid då det gynnar oss som förening och gör samtliga spelare till just bättre fotbollsspelare. Trots att det känns skit att förlora när vi för matcherna oavsett nästan vem som kommer på besök, oavsett att vi i snitt plockar fram minst 10 talet så kallade kvalificerade chanser som vilken dag i veckan som helst resulterar i mål, utom när det är vi som står för produktionen.
Det lilla äcklet till boll vill helt enkelt inte över linjen oavsett vad vi hittar på.
Avslutar vi tidigt så borde vi ta en pass till, väntar vi så är snabbt avslut den bästa melodin och skulle vi råka välja rätt så nog fasen så är det en målvakt stolpe eller motståndare i vägen. Självklart så det det ju rakt motsatt för våra motståndare.
Vad skall vi då ta med oss ifrån de båda och vad släpper vi.
Det vi tar med oss på en liten släpvagn är att aldrig så har bollen varit så mycket på marken som den är just nu, aldrig så har så många spelare i vårt eget lag rört den på dess väg över det gröna fältet mot motståndarnas mål. Nu vet jag att våra åsikter kan gå isär lite när det gäller ulag matchen sist just gällande den punkten men som sagt det är jag som skriver referat och jag skriver det som jag vill.
Detta kommer som jag tidigare skrivet och sagt göra våra spelare till bättre spelare med bättre teknik och överlag bättre fotbollskunnande. Det ger genomgående en mer klarröd tråd i hur vi som förening vill spela fotboll. Tjatigt jag vet men det är viktigt.
Det vi kör inom tippen och dumpar ifrån vagnen är att vi inte vinner just nu. Detta kommer att lösa sig. Likt en guldring i Kungsvatten så kommer alla knutar att lösa upp sig och bitarna falla på plats, och när det gör det så bäva månde de som kommer i vägen för vårat lag.
Nu hoppas vi att det går utför med Österrike (hihi) och Sverige gör en bragd match till vänder på steken i andra halvlek och gör minst 3.
Uncle "The Almighty" Fester
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera