Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Köpingebro IF Seniorlag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Köpingebro IF Seniorlag Damer.
Seniorlag Damer
Följ oss för uppdateringar
Damerna tog idag en riktigt härlig trepoängare och höll dessutom nollan mot svårspelade Hallands Nation. Vi fick förutom segern se flera trendbrott som bådar gott inför slutspurten.
Emma Andersson saknades på grund av sjukdom i dagens match. Dessan fick förtroendet på yttermittfältet efter flera fina insatser på sistone. Vi får se ett offensivt KIF i den första halvlek som gång på gång betvingade Halland till att inrikta sig på försvarsspel. Redan efter tre minuter skaffar sig KIF en hörna som Matilda slår kort. Ett snabbt skott avlossas men målvakten är med.
Båda våra yttermittfältare ligger högre upp i anfallsfaserna än tidigare vilket i inledningen gör att även våra ytterbackar kommer högre upp. Daphne får två gånger om i inledningen till två bra inlägg som dock rensas undan av motståndarna, och Johanna kommer flera gånger på genombrott. Halland sätts på hög press och det är KIF som inleder bäst.
I tionde minuten är det Johanna som gör en räd på sin kant. My får passningen på vänsterkanten, tunnlar sin back och skjuter ett skott som målvakten precis lyckas nå. Efter en kvart skapar Halland sin första chans via ett skott som går strax utanför. Köpingebro har en hel del hörnor i matchen och i den 17 minuten slår Matilda en bra hörna som My i andravågen nickar utanför.
Efter 20 minuter uppstår ett jätteläge för Stuhr, men på något sätt lyckas hon skjuta bollen över målet i ett annars fantastiskt fint läge. Fyra minuter senare skaffar sig KIF en ny hörna: Dessan slår in bollen och det blir rörigt framför mål - ny hörna: Matilda lyrar in bollen som nickas undan och Halland ställer snabbt om i en farlig kontring. KIF: s försvarsarbete är dock felfritt i dag och backlinjen löser kontringen galant.
I den 32 minuten får vi se matchens prestation när Johanna först nickar undan en långboll och sedan tar hand om nästa anfallsfas med en perfekt brytning. Johanna avancerar förbi alla sina motståndare längs vänsterkanten och avslutar med ett bra skott som tippas till hörna. Den efterföljande hörnan blir ånyo en rörig historia men Halland lyckas på nytt att rensa undan bollen.
Köpingebro har nu skapat så pass mycket att det borde vara dags för nätrassel. My får en hel del lägen där hon sånär är på väg igenom, och Hallands anfallsförsök är lätträknade och ofarliga. I den 37 minuten kommer också ledningsmålet för hemmatöserna. Upprinnelsen är en frispark som slås kort till Johanna och spelar vidare till Madde på vänsterkanten. Madde får två försök till inspel, och vid andra chansen hittar bollen fram till My som vänder på en femöring och lägger ett hårt skott längs marken till 1-0.
Två minuter från pausvilan får Halland en bra chans. En boll i höjden över backlinjen friställer en spelare som försöker lobba över en utrusande Hanna. Bollen går dock över. De sista minuterna efter ledningsmålet uppträdde KIF lite nervöst, och ville nog mest spela av tiden som var kvar. Halland är starka och vinner många närkamper, men framförallt det mesta i luften. I övrigt är det KIF som är det klart spelförande laget.
I andra halvlek får vi se förändringar i båda lagen. Halland stuvar om till en 3-4-3 uppställning. Den notoriske målskytten, Pia Sjöholm, blev helt bortplockad av Daphne i första halvlek och väljer att spela centralt i tremanna anfallet. I andra halvlek är det istället Linnea och Lise som löser alla centrala inspel. I KIF går Johanna ut efter skadekänning. Dessan tar steget ner och Heidi kommer in på yttermittfältet.
Halland skapar direkt en hörna efter en tilltrasslad situation där en spelare i Halland ligger ner och täcker boll. Hanna tappar hörnan men får god hjälp av sina medspelare att få undan bollen. Efter fyra minuter får vi hjärtat i halsgropen när Lise får en boll på handen precis utanför straffområdet. Frisparken går dock en halvmil över. KIF fortsätter att skapa en hel del bra chanser och en mycket fin kombination får vi se i en omställning där bollen vandrar mellan Madde, My och Stuhr, men där ingen hinner fram i boxen på inspelet.
Det är nu Hallands Nation som för spelet och satsar framåt för en kvittering. Köpingebro löser det mesta på ett föredömligt sätt och framförallt imponeras jag av att man spelar sig ur i stort sätt alla situationer. Det verkar råda en harmoni och ett lugn i laget som jag inte sett på länge. Efter matchen var det även flera andra som påtalade detta. Laget kändes fokuserade och positiva redan innan matchen. Även om det är Halland som är det spelförande laget så skapar de inga riktigt vassa chanser. KIF försvarar sig bra och sticker emellanåt upp med hörnor, frisparkar och kontringar, men inga klockrena chanser skapas där heller.
Med knappt tio kvar går Madde ut. Amy ersätter. Även Stuhr byter och Johanna kommer in de sista minuterna. Matilda har två bra frisparkar som dock är lite för höga, och med fem minuter kvar en frispark som lite lurigt studsar innan mål. Målvakten i Halland är dock med på det mesta idag. Domaren blåser av matchen och tre oerhört viktiga poäng bärgas idag. Det ser bättre och bättre ut för varje match, och vinsten idag var ett kvitto på att töserna är på rätt väg.
Vi får idag se flera trendbrott: My gör mål igen efter tre mållösa matcher, laget vinner första matchen sedan den 22 augusti, och töserna ser mindre stressade ut än i de senaste framträdanden. I och med dagens seger har KIF vunnit över alla lag i serien. Dessutom var hemmaförlusten mot Skurup en tillfällighet, vilket töserna visade idag. Många gjorde en bra insats idag, men framförallt är det laget som tillsammans krigar för varandra.
Heidi och Stuhr löper mycket och gör en riktigt bra insats. Dessan var en härlig injektion i dag, och vår backlinje visar en än gång att den är samspelt och stabil. Innermittfältet får mycket boll idag och gör det riktigt bra vilket är viktigt så vi får bredd på spelet. Hanna håller nollan för sjätte gången varav fyra på hemmaplan, och My får sätta en strut igen – härligt! Sen höll ju mitt tips i reportaget ”Inför matchen …” Kan det bli bättre?
Poängen var som sagt oerhört viktig. Nu gäller det att fokusera på nästa match, och nästa match, och … Glöm alla spekulationer om vinster, poäng och kval töser. Den gamla klyschan En match i taget får hänga med denna säsong också. Nu laddar vi inför Lunds SK på tisdag. Lycka till!
Köpingebro IF – Hallands Nations FF 1-0 (1-0)
Målskytt: My
Assist: Madde
Laget Hanna
Johanna (45” ,81”) Linnea, Lise, Daphne
Stuhr (81”), Felicia, Madde (81”), Matilda, Dessan
My
Bänk: Heidi (45”), Amy (81”), Lina, Stina, Thea
Mats Jutwreten
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera